Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Міжнародне співробітництво

Відкриті двері до перспектив інноваційного розвитку: участь у міжнародному хакатоні

Учасники студентського наукового гуртка «BIOTECH», здобувачі І року навчання освітнього ступеня «Магістр» спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» ОПП «Промислова та фармацевтична біотехнологія» Ростислав Коваль та Марія Дзюба разом зі здобувачкою PhD ІІ року навчання Валерією Марченко взяли участь у міжнародному стартап-заході "Young Innovation Hackathon II". Науковим керівником вказаних здобувачів є доцентка кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ Оксана Скроцька. Подія проводилась на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка за підтримки Європейської мережі підприємств України та Міністерства освіти і науки України.

Біопластик: магістранти-біотехнологи долучилися до міжнародної освітньої ініціативи

Минулого року в Україні стартувала міжнародна освітня ініціатива Ukraine Global Faculty (UGF). Тепер студенти, аспіранти, викладачі, професіонали мають можливість безкоштовно відвідувати онлайн-лекції професорів провідних світових університетів, закордонних топекспертів та підприємців.

І ось нещодавно відбулась онлайн лекція завідувачки кафедри біонеорганічної хімії Інституту неорганічної хімії Рейнсько-Вестфальського технічного університету Аахена (Німеччина) Sonija Herres-Pawlis «Introduction to bioplastics». До лекції долучились магістранти кафедри біотехнології і мікробіології Національного університету харчових технологій. Під час лекції були розглянуті різні види біопластику, його класифікація та основні сферами застосування. Також лекторка проаналізувала вплив біопластичних матеріалів на промислове виробництво та розповіла, які наслідки вони мають у техніко-соціальній сфері.

Гостьова лекція від професіонала: неоціненний досвід від біотехнолога міжнародної компанії

Вже півтора сторіччя ми живемо в еру технічного прогресу і високих технологій. Еру, в якій наукові відкриття відбуваються чи не щодня і постійно змінюють світ на краще. Але як визначити, чи безпечний той чи інший винахід? Як знати, що нововинайдена машина не зламається під час експлуатації? Як знати, чи нововинайдений матеріал витримає вплив тієї чи іншої речовини?

Відповідь на всі питання щодо ефективності та безпечності дають випробування. І особливо це важливо для медичних препаратів, оскільки неможливо повністю прорахувати засвоєння та вплив діючої речовини на людський організм, тож лише лабораторні дослідження та поетапні клінічні випробування можуть дозволити створити максимально дієвий препарат, ефективність та безпечність якого буде беззаперечно доведена, передбачити усі ризики та побічні ефекти, скласти інструкцію до застосування. І саме цим і займається Євгенія Рудковська, яка 28 березня прочитала гостьову лекцію для студентів бакалаврату та магістратури БТЕК.

Лекція від міжнародних експертів з біоенергетики

Днями магістрантам-біотехнологам ОПП «Промислова біотехнологія» випала нагода взяти участь у міжнародній події: експертній онлайн-дискусії з провідними спеціалістами у сфері виробництва біогазу, а саме: з Марком Страубом – президентом американської компанії Unconventional Gas Solutions (UGS), Георгієм Гелетухою – головою правління Біоенергетичної асоціації України, а також представником української компанії із виробництва біогазу MNC GROUP Миколою Дем'яненком.

Нові горизонти міжнародної співпраці

Нині для нас, українців, особливо важливо відчувати міжнародну підтримку. Тому яскрава подія: обговорення проєкту Меморандуму про співпрацю між нашим Університетом та навчальним закладом Канади St. Lawrence College у рамках відеоконференції «Міжнародний міст Україна-Канада: партнерство у сфері освіти та науки. НУХТ – St. Lawrence College» безумовно є значущою і має розглядатися як новий і дійсно вагомий крок у налагоджені міжнародних відносин між українськими і канадськими освітянами і науковцями.

На порозі безсмертя

Незважаючи на тривоги, екстрені відключення світла викладачі та здобувачі спеціальності 162 «Біотехнологія та біоінженерія» приєдналися до міжуніверситетської гостьової лекції НУХТ – Львівський національний університет ветеринарної медицини і біотехнологій ім. С. Гжицького, яку люб’язно зголосилася прочитати старший трансгенний технолог Департаменту генетики Кембриджського університету (Великобританія), доктор  Алла   МАДІЧ  на тему: «Стовбурові клітини та їх ієрархія. Пошуки ідеального джерела стовбурових клітин в організмі людини і тварин». За словами пані Алли, не зважаючи на труднощі військового часу, важливо підтримувати українців, показати їм, що вони не самі, світ знає і підтримує їх, і життя триває, і перспектива цього майбутнього життя - європейська.

Здобувачі кафедри на міжнародній арені: Х Міжнародна студентська конференція «Student in Bucovina»

Нещодавно в університеті «Stefan cel Mare» (м. Сучава, Румунія) відбулась Х Міжнародна студентська конференція «Student in Bucovina». На ній були представлені доповіді здобувачів Національного університету харчових технологій, серед яких і здобувачка освітнього ступеня доктор філософії спеціальності «Біотехнології та біоінженерія» нашої кафедри – Валерія Потапенко (науковий керівник – к.б.н. Оксана Скроцька). Її доповідь стосувалась екологічного способу отримання наночастинок срібла.

ІV Міжнародна науково-практична конференція «Європейські виміри сталого розвитку»

Навіть в такі досить нелегкі часи ми не перестаємо навчатись та йти далі по сходах науки. Так, на базі Національного університету харчових технологій 20-21 жовтня 2022 р. була проведена ІV Міжнародна науково-практична конференція «ЄВРОПЕЙСЬКІ ВИМІРИ СТАЛОГО РОЗВИТКУ» в онлайн форматі. Участь у заході взяли доповідачі не тільки з університетів та наукових інститутів України, а також з Грецької Республіки, Швеції, Польщі, Німеччини.

Конференція була дуже насичена та сповнена великою кількістю актуальних та перспективних питань сьогодення, а представлені доповіді викликали багато дискусій.

Знаменна подія у міжнародній співпраці

Чому українські харчові продукти такі смачні? Як їх зробити ще смачнішими і ще кориснішими? Як подовжити термін зберігання продуктів, убезпечити їх від псування? Відповіді на ці прості, і водночас непрості, питання стали предметом наукових досліджень фахівців Національного університету харчових технологій, у тому числі кафедри біотехнології і мікробіології.

Отже, маємо ще один вагомий привід пишатися здобутками провідних науковців нашої кафедри: за їх співавторства побачила світ книга «Bioenhancement and Fortification of Foods for a Healthy Diet». Книга видана у друкованому, а також електронному форматах авторитетним міжнародним видавництвом наукової літератури CRC Press Taylor & Francis group.

Summer School в Університеті Жешува: день національної кухні та особливості утилізації харчових відходів

Проходячи стажування за кордоном у рамках гранту за проєктом міжнародної мобільності CEEPUS Summer School, наші здобувачки прийняли участь у різних заходах та відвідали різні історичні місця Польщі.

Одного дня був організований день національної кухні. Учасники із України, Чехії, Румунії, Хорватії, Польщі та Албанії презентували свої улюблені страви. Звісно усім сподобався традиційний у Польщі суп – журек, що чимось нагадує знайому нам солянку завдяки наявності просмаженої ковбаски, бекону та сметанного соусу. Обов'язковим у страві є майоран для аромату, а в кінці потрібно додати варене яйце. Родзинкою супа є закваска із житнього та вівсяного борошна, завдяки якій і відчувається цікава кислинка страви.

Summer School в Університеті Жешува: фабрика шоколаду та дослідження впливу люмбрицидів на переробку харчових відходів

Після насиченого відпочинку, наші здобувачки Валя Жданюк і Даша Благодир знову повернулись до навчання. І першою зупинкою в рамках Workshop «How is chocolate made?» стала фабрика шоколаду, де їм детально розповіли про етапи виробництва шоколаду: від найпоширеніших місць росту какао-бобів до розливання готового шоколаду по плитках. Наприкінці екскурсії кожен учасник Summer School мав змогу зробити свою плитку шоколаду та прикрасити її дегідрованими фруктами. Також можна було скуштувати усі типи свіжого шоколаду, що стало приємною несподіванкою для учасників.

Summer School в Університеті Жешува: Laboratory workshop "Food microbiology" та поїздка в гори

Продовжуємо опис стажування юних біотехнологів у Польщі. Нині мова піде про Laboratory workshop "Food microbiology". Захід тривав два дні і наші здобувачки не просто ознайомлювались із особливостями організації наукової лабораторії, а були безпосередніми учасниками подій. Спочатку була екскурсія по лабораторіям, в яких викладачі університету Жешува продемонстрували сучасне обладнання: різні типи хроматографів, біореакторів, настільні міні-автоклави та ферментери малих об’ємів, а також установки для приготування та розливу поживних середовищ. А далі учасники спробували приготувати комбучу: зважили та заварили чайне листя, профільтрували розчин від часток, додали цукор, довели розчин водою до мітки та внесли культуру чайного гриба. Це все відправили на ферментацію, а спробувати, що вийшло можна буде через тиждень. Також здобувачі навчились робити чіпси і бекон із шкірки банану.

Події у світлинах

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Про кафедру Міжнародне співробітництво