Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Студенти-біотехнологи рекомендують

ВІД СТУДЕНТСТВА ДО ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ – ОДИН КРОК!

Кожен студент замислюється над своїм майбутнім: подальшим навчанням, роботою, сім'єю тощо.

Але іноді майбутнє настає вмить, раптово. Така вирішальна мить сталася, коли викладачі рідної кафедри біотехнології і мікробіології організували для студентів лекцію генерального директора ТОВ «Біофарма Плазма» Костянтина Єфименко.

Лекція була присвячена розвитку підприємства та перспективам, що відкривались перед працівниками. Був акцент на те, що наш університет є провідним постачальником кадрів для фармацевтичних підприємств України. Моя цікавість була пов’язана також з тим, що дане підприємство розташоване в моєму рідному місті – Білій Церкві. Після лекції була можливість поспілкуватися з паном Костянтином, який ще раз наголосив, що підприємству потрібні молоді спеціалісти. Ми обмінялися контактами для подальшого спілкування та можливої співпраці. Через два тижні мені зателефонували з головного офісу та запропонували надіслати резюме. І потягнулися довгі дні очікувань і думок про те, що нічого з того не вийде. Але одного чудового ранку мені зателефонували та запросили на співбесіду. Я був сповнений найкращих передчуттів і не дарма! І все ж, прибувши у призначений день та час на  співбесіду, я не знав, що мене чекає, що будуть запитувати і, взагалі, як це все буде проходити.

Студенти в світі пробіотиків та вакцин на дистанційному навчанні

Для нас, студентів-біотехнологів, 8 семестр 4 курсу розпочався досить продуктивно. Вже в перший день лабораторних занять ми поринули в світ пробіотиків та вакцин під керівництвом лектора доц. Волошиної Ірини Миколаївни та асистентів Удимовича Віктора Миколайовича та Сапури Олени Володимирівни. Попереду нас чекали пізнавальні заняття, на які ми хвилювалися запізнитись, щоб не пропустити нічого цікавого. Але ніхто навіть не міг уявити собі, що карантин змусить продовжити навчання дистанційно. Спочатку ми звісно зраділи, що нам не треба буде ходити до університету і ми зможемо ще відпочити. Але потім зіткнулися з труднощами, тому що як виявилось дуже важко опановувати такий не простий матеріал самому. І ми зрозуміли, що нам не вистачає аудиторних лекційних занять.

Захист курсових проєктів online - done!

Сучасних студентів мало чим можна здивувати, однак звістка про захист курсових проєктів у форматі відеоконференції спантеличила багатьох. І дійсно, такий формат захисту “оповитий” низкою питань і сумнівів. Як у Zoom представити свої креслення? Чи можна встигнути за такий короткий час представити усю роботу? Тому, щоб покінчити із здогадками та сумнівами щодо реальності і доцільності такої “витівки” нам треба було змобілізувати усі свої знання і навички, вимкнути режим підвищеної тривожності, зібратися і гідно представити свою роботу комісії.

Біологія клітин через призму zoom-конференції

Чудовий весняний день, промінчики сонця грайливо заглядають у віконця кожного з нас, вітерець через кватирку доносить п’янкий аромат весни... А студенти групи БТ-1-3 продовжують сприймати реальну дійсність через призму комп’ютерних екранів…

Але є і певні нотки різноманіття у рутинних карантинних буднях. Так, нещадавно, наш лектор дисципліни «Біологія клітин» Красінько Вікторія Олегівна провела zoom-конференцію, де студенти мали можливість обговорити організаційні питання вивчення дисципліни, такі як: особливості написання курсової роботи, модульне тестування, додаткові джерела інформації для навчання. Студенти дізналися багато корисної і пізнавальної інформації, отримали слушні зауваження стосовно їхніх робіт.

 

Виконання магістерської роботи під час карантину в дистанційному режимі

Карантин – це не канікули, а  час, який має бути ефективно використаний студентами.

“Чи потрібне студентам дистанційне навчання?” – раніше у мене не було чіткої відповіді на це питання. Більшість гадають, що дистанційна освіта – це даремно втрачений час. Я з цим не згодна! Адже на молодших курсах дистанційне навчання сприймалося не так серйозно і було для нас більше відпочинком, продовженням канікул. На 5 курсі ти розумієш, що вже не так багато часу, щоб відволікатись, оскільки є лише 1,5 роки, щоб вивчити щось нове і написати диплом, який доведе, що ти будеш хорошим фахівцем в своїй справі.

Майбутнє не за горами, майбутнє за нами!!!

Коли у студентів І-ІІІ курсів приходить час дистанційного навчання, то у 4 курсу настає час проходження практики. Студенти-біотехнологи факультету біотехнології та екологічного контролю не виключення і тому реалізовують свої знання та навички під час проходження технологічної та переддипломної практики. Це час, коли ти вже не на словах знаєш що таке ферментер, таблетпрес, система підготовки води і як вони працюють. А слова «валідація», «регламент» вже не такі важкі, як колись здавалось. Саме нам: Бондарук Світлані, Бондарчук Валерії, Лазюці Юлії, Кернер Аліні, Ковальчук Софії випала можливість проходити переддипломну та технологічну практики на ПАТ «Київмедпрепарат», який є національним лідером з виробництва антибактеріальних препаратів і з 2005 року є учасником Корпорації «Артеріум».

Як воно – зробити крок у напрямку омріяного магістерського диплому?

Вже пройшло пів року мого навчання на магістратурі… Дуже хочеться поділитися своїми маленькими труднощами на шляху до написання заповітного обґрунтування тематики магістерської роботи, в надії, що це стане в нагоді майбутнім магістрантам. До речі, час летить дуже швидко в стінах рідного університету. Ловиш себе на думці, щоб він зупинився і була можливість трішки більше насолодитися парами, яких тепер не так багато.

Чесно кажучи, навчаючись на бакалавра завжди здавалося, що вибрати тематику диплому не так складно. А що складного? Береш цікаву тобі тему і пишеш – так просто! Адже тоді теми нам давали самі викладачі та на кожному кроці допомагали, не дивлячись на те Ваш це науковий керівник, чи ні.

Наукова робота: від мрії – до реальності

Ще у шкільні роки я прагнула стати лікарем чи фармацевтом. Коли мені доводилось заходити в аптеку, я подовгу розглядала вітрини з лікарськими препаратами і дивувалася, як можна запам’ятати всі ці назви, і видати потрібні людям ліки. З часом я задумалась про те, хто ж займається розробкою та випуском нових лікарських препаратів, і мені захотілося зв’язати своє життя з фармацевтичною справою – розробкою лікарських засобів.

Під час навчання на кафедрі біотехнології і мікробіології я дізналася багато корисної інформації про виробництво лікарських засобів на заняттях. Проте це лише теорія, а як всі ці знання застосовувати на практиці? Саме тому я вирішила зайнятися науковою роботою та краще ознайомитися з майбутньою професією і насправді відчути, чи це та справа, якій я ладна присвятити все своє життя.

+1 в скарбничку знань про НАССР

Зимового морозного ранку - 5 грудня на базі ЦКМ НАУ відбувся бізнес-форум «HACCP in Ukraine». Даний захід нас, студентів-біотехнологів факультету Біотехнології та екологічного контролю (Бондарчук Валерія, Терещук Діана, Ширай Вікторія, Петренко Ольга, Пахомова Анастасія та Ткачова Владислава) Національного університету харчових технологій, дуже зацікавив, оскільки питання мікробіологічних основ НАССР ми вивчаємо саме зараз на 4 курсі опановуючи дисципліну «Мікробіологія, санітарія, гігієна з основами НАССР». Крім того, на початку семестру нам запропоновано виконання самостійної роботи з аналізу ризиків мікробного походження у виробництві харчового чи біотехнологічного продукту.  А щоб не проґавити можливість вдосконалити свої вміння та навички, розширити кругозір, послухати практиків і фахівців своєї справи ми взяли участь у цьому форумі.

Продуктивний тиждень

Що в першу чергу ви зробите із зіпсованими овочами або фруктами? Вірно, відправите їх, не задумуючись, прямісінько до смітника. Проте,чи не виникало у вас хоч раз питання, чому на овочах і фруктах з часом з’являються плями, наліт, або гнилизна? Знайти відповідь на це непросте питання ми, студенти-біотехнологи 4 курсу, змогли на лабораторному занятті з дисципліни “Мікробіологія, санітарія і гігієна виробництв з основами НАССР”, де нам випала чудова нагода самостійно встановити істинну причину і природу псування плодів та овочів.

Цього тижня студенти-біотехнологи прослухали цікаву лекцію Грегірчак Наталії Миколаївни «Мікробіологічний контроль та санітарно-гігієнічні вимоги до зберігання та переробки продукції рослинного походження», а під пильним керівництвом викладачів Кожанової Вікторії Григорівни і Слободян Ольги Петрівни провели лабораторні заняття з санітарно-мікробіологічного контролю не лише плодів і овочів, а й хлібобулочних і кондитерських виробів, харчоконцентратів, пива і безалкогольних напоїв.

Події у світлинах

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Вступникам Студенти-біотехнологи рекомендують