Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Студенти-біотехнологи рекомендують

Захист курсової – важливий елемент виконання магістерської роботи

Сьогодні відбувся захист курсових робіт з дисципліни «Методологія та організація наукових досліджень» здобувачами 1 курсу магістратури спеціальності «Біотехнології та біоінженерія». У проведенні захисту брали участь одночасно дві комісії. Зустріч проходила у зум-форматі. До складу однієї з комісій увійшли завідувач кафедри Віктор Стабніков, доценти Вікторія Красінько, Юрій Резніченко та Олександр Воронцов. Вони уважно слухали доповіді здобувачів та ставили подекуди несподівані питання.

Методи контролю біотехнологічних, фармацевтичних та харчових виробництв: захищаємо курсові роботи

Нещодавно відбувся захист курсових робіт здобувачами 3 курсу бакалаврату спеціальності «Біотехнології та біоінженерія». На кафедрі біотехнології і мікробіології НУХТ були створені різні комісії, які працювали у зум-форматі. До складу однієї з них увійшли професор Тетяна Пирог та доцент Оксана Скроцька. Вони уважно слухали доповіді, а потім задавали питання здобувачам. Також в дискусії прийняли участь і самі здобувачі, які також задали велику кількість питання доповідачам. При цьому автори робіт давали ґрунтовні відповіді та захищали свої розробки.

Сучасні тренди у розробленні нових лікарських засобів: моделювання процесів in silico

Нещодавно ми опублікували частину матеріалів щодо сучасного процесу створення нових лікарських засобів (ЛЗ), якими на практичних заняттях з курсу «Сучасні фармацевтичні технології» поділився магістрант-біотехнолог І року навчання Олександр Жолобко. Інформація, яку презентував Олександр, виявилась настільки ємкою і цікавою, що ми вирішили продовжити на нашому сайті серію таких науково-популярних постів.

Отже, наступним трендом у прискоренні розробки нових ЛЗ є перехід на новий вид випробувань (in silico). Тут слід сказати, що це сучасне поняття. In silico – термін, що позначає комп’ютерне моделювання (симуляцію) експерименту, частіше біологічного.

Сучасні тренди у розробленні нових лікарських засобів: завдання для штучного інтелекту

Чи відомо вам, чому так довго йде процес створення нового лікарського засобу (ЛЗ)? Як прискорити цей процес? Про все це розповів у своїй презентації на практичних заняттях з курсу «Сучасні фармацевтичні технології» магістрант-біотехнолог І року навчання Олександр Жолобко.

Створення ЛЗ процес достатньо трудомісткий та фінансово затратний. У ньому беруть участь хіміки, біологи, фармацевти, фармакологи, токсикологи, лікарі і спеціалісти багатьох інших спеціальностей. За даними авторитетних джерел, менше 1% речовин, потенційно наділених фармакологічними властивостями, врешті-решт стають новими лікарськими засобами.

БІОТЕХНОЛОГІЯ ДЛЯ ЗДОБУВАЧІВ 3-ГО КУРСУ: ВІД ПЕРШИХ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ДО ІНЖЕНЕРНОЇ КУРСОВОЇ РОБОТИ

У здобувачів освітнього ступеня «бакалавр» 3-й курс є «переломним» за такими причинами.

По-перше, саме на третьому курсі здобувачі отримують «постійну прописку» на випусковій кафедрі біотехнології і мікробіології (БТМ), оскільки з цього часу більшість освітніх компонент освітньо-професійної програми є дисциплінами фахового професійного спрямування, які викладаються на кафедрі БТМ. Крім того, третьокурсникам призначаються постійні наставники з науково-педагогічних працівників кафедри БТМ, під керівництвом яких вони виконуватимуть курсові і кваліфікаційні дипломні проєкти (роботи).

Пробіотики, пребіотики, метабіотики, кобіотики……?! Хто вони?

Чи багато з вас може відповісти на запитання: Що таке пробіотики? Гадаю, що більшість зможе. А чи зможете ви пояснити, що таке: пребіотики, метабіотики, постбіотики, кобіотики, парапробіотики тощо? Чи знаєте ви різницю між симбіотиками та синбіотиками? Чи можете відрізнити гомопробіотики, гетеропробіотики від аутопробіотиків? А здобувачі 4 курсу спеціальності 162 “Біотехнології та біоінженерія” вже знають і можуть легко відповісти на всі ці запитання, а також запропонувати технології одержання всіх цих видів препаратів. Не дивлячись на певні труднощі та виклики, які сьогодні постають перед кожним українським студентом, майбутні біотехнологи впевнено здобувають знання необхідні для майбутньої фахової діяльності. Сьогодні вони поділились своїми враженнями та думками.

«Основи біобезпеки і біоетики» – новий погляд на вивчення дисципліни

Війна вносить свої корективи у низку сфер життя. В умовах воєнного стану вивчення навчальної дисципліни «Основи біобезпеки і біоетики» виявилося надзвичайно актуальними. Тому здобувачі були дуже зацікавлені у проведенні онлайн занять.

Своїми враженнями від занять з дисципліни ділиться здобувачка групи БТ-4-1, Загороднюк Тетяна: «Тижні вимушених канікул через збройну агресію РФ не змогли зламати духу студентства університету, тому здобувачі 4 курсу спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» з новими силами та натхненням приступили до занять у дистанційній формі. Завдяки нашому викладачу, Олені Гудзенко, ми мали змогу відволіктись від сумних подій, які хвилюють серця кожного українця та небайдужих в усьому світі, та які залишаться у пам’яті на довгі роки.

Курс «Кризова психологічна допомога»: не розгубитись самому та надати психологічну допомогу іншим

У сьогоднішніх реаліях багато людей відчувають кризові психологічні стани, тому дуже важливо розуміти що з нами відбувається та що можна зробити для покращення самопочуття. Зараз як ніколи актуальними є знання у галузі кризової психологічної допомоги, які можна отримати на курсі «Кризова психологічна допомога», розробленому Наталією Шейко - психологинею Центру психологічної підтримки Національного університету харчових технологій. Весь курс розрахований на 4 заняття, сумарно 10 годин роботи, включаючи перегляд лекцій та виконання домашніх завдань. Своїми враженнями після проходження курсу ділиться здобувачка групи БТ-3-1, Охмакевич Анастасія:

Навчання онлайн продовжується: екскурсія пивоварнею «Ципа»

Онлайн-навчання у цей, вкрай непростий для нашої України, час залишається чи не єдиним можливим способом не перервати підготовку висококласних фахівців, так потрібних нашій Батьківщині. Не зважаючи на такий суттєвий недолік дистанційної освіти як відсутність безпосереднього контакту між учасниками освітнього процесу, вона все ж має і ряд переваг. Зокрема це і можливість залучити різні неформальні технології навчання, серед яких і цікаві, змістовні онлайн-екскурсії. Так, деканка нашого факультету, Наталія Грегірчак, організувала екскурсію гуцульською крафтовою пивоварнею «Ципа», до якої мали можливість долучитись здобувачі та викладачі кафедри біотехнології і мікробіології, а також колеги з кафедри біотехнології бродіння і виноробства. Своїми враженнями від такого заходу поділились здобувачі-біотехнологи групи БТ-3-3.

Робимо світ добрішим

Пташки летять до годівнички:

Уже і горобці, й синички

Танцюють у зимовій тиші,

І вітер пір’я їм колише.

Ніч у зимових білих шатах…

Хотіли голод втамувати,

Уже немає де їм сісти!

Йой, не лишилося що їсти!

Події у світлинах

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Вступникам Студенти-біотехнологи рекомендують