Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Взаємодія зі стейкхолдерами

Як не провалити співбесіду з роботодавцем: поради від фахівця

Як пройти співбесіду, щоб вас відразу прийняли на роботу? Як підготуватися? Як відповідати на питання? Що казати? Докладний розбір проходження співбесіди на практиці для студентів-біотехнологів 4 курсу під час гостьової лекції здійснила тренер Юлія Старикова з компанії Triglav International LLC, партнера корпорації «Артеріум». Юлія працює у відділі підбору персоналу і її професійна діяльність пов’язана саме з навчанням та розвитком працівників, отже четвертокурсники біотехнологи, яким незабаром виходити на ринок пропозицій та попиту на робочі місця, поради від фахівця були дуже доречними і своєчасними.

Мікробіологічний контроль - запорука успішного бізнесу!

Про процеси первинного та вторинного забруднення сировини на етапах виробництва, заходи з контролю рівнів цього забруднення, урахування умов та термінів зберігання сировини та продукції на етапах її виробництва, забезпечення мікробіологічних показників безпечності сировини та готової продукції здобувачі-біотехнологи 4 курсу дізнаються з дисципліни "Мікробіологія, санітарія, гігієна виробництв з основами НАССР".

Одним з ключових моментів курсу є ознайомлення студентів з методами мікробіологічного контролю виробництва продукції на етапах технологічного процесу. Це дає змогу майбутнім фахівцям впливати на санітарний стан виробництв і забезпечувати випуск безпечної екологічно чистої продукції.

Майбутні доктори філософії з біотехнології вчаться у кращих!

Тільки почався навчальний рік в аспірантурі, а майбутні доктори філософії вже залучилися до найцікавішої гостьової лекції на тему: «Культура клітин як інструмент для наукових досліджень та практичного використання» під керівництвом Сергія Кириленко, к.б.н., провідного наукового співробітника Центру біомедичних досліджень Медичного інституту Сумського державного університету, організованої для здобувачів факультету БТЕК в рамках програми Еразмус+. Д-р Кириленко має багаторічний досвід роботи в Європейських університетах (Університет Куопіо, Фінляндія, Університет Масарика, Чеська Республіка) та Університету Сан-Паулу, Бразилія, тому подана ним інформація була структурованою, цікавою та легкою для засвоєння.

Мікробіологічна чистота лікарських засобів

В останній день off line навчання з дисципліни «Мікробіологія, санітарія, гігієна виробництв з основами НАССР» здобувачі біотехнологи 4 курсу змогли дізнатися про мікробіологічний контроль нестерильних лікарських засобів (НЛЗ) від Валентина Моцара, інженера технологічної лабораторії центральної лабораторії фармацевтичної розробки (ЦЛФР) АТ «Фармак».

Здобувачі дізналися, що серед показників, які характеризують якість ліків, — таблеток, капсул, розчинів, мазей тощо, які не стерилізують у процесі виробництва, є їх мікробіологічна чистота. ЛЗ, до яких не висуваються вимоги щодо стерильності, як правило, контаміновані мікроорганізмами. Наявність у ЛЗ мікроорганізмів небажана у зв’язку з ризиком інфікування хворого (при контамінації препарату патогенною мікрофлорою) і можливі зміни фізико-хімічних властивостей. А вміст мікроорганізмів у сировині залежить значною мірою від його походження, способу й умов виробництва, особливо якщо при цьому мав місце контакт із повітрям і водою. Крім мікробних токсинів, мікроорганізми виробляють органічні кислоти й аміни, які також можуть бути токсичними для людини. Високий рівень мікробної контамінації ЛЗ може стати причиною утворення речовин, що викликають алергічні реакції.

Наука в основі всіх процесів

Про це дізналися наші першокурсники на лекції з дисципліни "Вступ до фаху" від Валентина Моцара (випускник 2018 р., голова студради факультету, який ще під час навчання займався науково-дослідною роботою, в т.ч. і на базі АТ «Фармак»), нині інженер технологічної лабораторії центральної лабораторії фармацевтичної розробки (ЦЛФР) АТ «Фармак».

Емоції переповнювали здобувачів після інформаційної живої лекції, тому вони охоче поділились з нами своїми враженнями:

Вітаємо переможців конкурсу студентських наукових робіт за благодійної підтримки Корпорації «Артеріум»

Корпорація «Артеріум» відома, мабуть, ледь не кожному українцеві. Майже кожен знайде в своїй аптечці хоча б один препарат із портфелю цією компанії. Однак в науковому колі корпорація відома не лише як компанія-виробник, а й як компанія-інвестор в українську науку. Так, Корпорація «Артеріум» тривалий час була спонсором Всеукраїнської олімпіади з біотехнології, на якій щорічно нагороджувала найталановитіших студентів цінними призами. Однак на цьому діяльність компанії теж не спинилась, і вже декілька років поспіль Корпорація підтримує наукові проєкти здобувачів вищої освіти, чим неабияк допомагає і науковим установам, і самим студентам. Адже, коли ти розумієш, що твою роботу оцінили з гідністю і готові інвестувати кошти в її розвиток, то це є значною мотивацією для досягнення ще більш вражаючих результатів.

Деталізація концепції державного забезпечення якості лікарських засобів від фахівця корпорації "Артеріум"

Ми вже неодноразово в своїх публікаціях розглядали можливості, якими користуються здобувачі-біотехнологи в рамках вивчення спеціальних дисциплін. Не було виключенням і опанування таких дисциплін як «Технології мікробного синтезу лікарських засобів» та «Промислова технологія лікарських засобів», адже майбутні фахівці-біотехнологи третього курсу навчання не оминули нагоди скористатись запрошенням відвідати гостьову лекцію від колишньої студентки нашого університету Анастасії Бондаренко. Зустріч традиційно відбулась в он-лайн режимі на платформі Zoom.

В даний час вчорашня випускниця НУХТ працює у відділі реєстрації провідної української фармацевтичної компанії – корпорації «Артеріум», тобто безпосередньо займається реєстрацією лікарських засобів. На початку своєї кар’єри Анастасія здобувала свій фаховий досвід працюючи інженер технологом у іншій фармацевтичній компанії, де займалась розробкою технологічних регламентів, виробничих рецептур, технологічних інструкцій та інструкцій з пакування.

Новітнє фармацевтичне обладнання як один із факторів забезпечення високої якості та безпечності готової продукції

Ми вже неодноразово писали про серію пізнавальних тренінгів та ознайомлюючих лекцій, які проводяться рамках вивчення дисципліни «Сучасні фармацевтичні технології» магістрантами кафедри біотехнології і мікробіології (БТМ).

Цього разу здобувачам вищої освіти було запропоновано поглибити знання за темою: «Використання новітнього обладнання для фармацевтичної біотехнології на прикладі процесу виробництва гормонів». Лектором даного заходу була представник компанії GEA WS Ukraine Новікова Олена Миколаївна (Head of FHT Sales; Senior Sales Manager), яка по сумісництву ще й випускниця нашої кафедри. Викладачі кафедри БТМ також із задоволенням долучились до заходу. Зазначимо, що було приємно спостерігати, як пані Олена зі щирою посмішкою згадує свої студентські роки в стінах рідного НУХТу.

Ключові аспекти стрес-менеджменту на озброєння магістрантам

У продовження теми дистанційних тренінгів для магістрантів-біотехнологів в рамках вивчення дисципліни «Сучасні фармацевтичні технології», організованих фахівцями корпорації «Артеріум», поспішаємо поділитись тим, що черговий тренінг було проведено за темою стрес-менеджменту. Так, магістранти мали змогу розібратися у ключових моментах, які лежать в основі стресу, а також ознайомитися з прийомами його усунення.

На сьогоднішній день стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини, адже події навколо нас розвиваються з шаленим темпом. Боротьба зі стресом є досить важливим елементом сучасного життя, особливо для студентів, які частенько переживають їх під час модулів та сесії.

Погляд зсередини на фармаконагляд

Навчання у магістратурі - це не лише вже такі звичні лекції та практичні заняття у форматі відеоконференцій Zoom, але і чудова можливість поспілкуватись зі спеціалістами провідних фармацевтичних компаній, поринувши глибше у діяльність, яка чекає на магістрантів вже після здобуття омріяного диплому. Так, в рамках дисципліни «Сучасні фармацевтичні технології» завдячуючи Карлашу Юрію Васильовичу та за підтримки корпорації «Артеріум» було організовано серію тренінгів для магістрантів І-го року навчання. Зокрема, перший тренінг було присвячено розгляду основних завдань та нюансів функціонування системи фармаконагляду.

Життєві поради від топ-біотехнологів

Кожного року перед здобувачами освітнього ступеня «бакалавр» постає питання: «Чи потрібно поступати до магістратури?». Для того, щоб здобувачі змогли визначитись, завідувач кафедри біотехнології і мікробіології Тетяна Пирог разом із доцентом Оксаною Скроцькою організували їм зустріч із нашими випускниками-біотехнологами, які нині обіймають топові посади на провідних фармацевтичних підприємствах нашої країни.

Сьогодні до здобувачів 4 курсу бакалаврату з використанням сервісу Zoom завітали: Наталія Гриценко – випускниця 2008 р., менеджер з реєстрації лікарських засобів ТОВ «КРАТІЯ ЛТД»; Анна Софілканич – випускниця магістратури 2009 р., менеджер з розвитку системи забезпечення якості служби управління якістю та впливом на навколишнє середовище Корпорації «Артеріум»; Микола Івахнюк – випускник 2015 р., інженер сектору оптимізації технологічного процесу АТ «Фармак»; Олена Шамрай – випускниця 2017 р., фахівець з реєстрації і стандартизації ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця»; Артем Герштман – випускник 2019 р., інженер-технолог групи технологій твердих лікарських форм дослідно-впроваджувальної лабораторії ПАТ НВЦ «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод».

Віртуальний тур для здобувачів-біотехнологів: ПрАТ «Фармацевтична фірма “Дарниця”»

В рамках практичного заняття з дисципліни «Нормативне забезпечення біотехнологічних виробництв» разом з лектором доцентом Світланою Старовойтовою, навіть в умовах пандемії, ми віртуально відвідали ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця». Онлайн-екскурсія відбулася до ампульного цеху.

На початку ми дізналися, що ампульний цех має ділянку ін’єкційних лікарських засобів в ампулах, вона повністю відповідає  вимогам GMP. Там здійснюється випуск розчинів для ін’єкцій в ампулах як з фінішною стерелізацією розчинів у первинній упаковці, так і методом асептичного наповнення розчинів. Саме сьогодні ми власними очима спостерігали виробництво вітаміну В12, який має червоний колір. Здобувачі відразу впізнали його!

Секрети управління внутрішньою документацією на фармацевтичному підприємстві від #Farmak_Lab

Упродовж року співробітники фармацевтичної компанії «Фармак» проводять зустрічі зі студентами вищих навчальних закладів в рамках освітнього проекту #Farmak_Lab. І студенти-біотехнологи кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ завжди приймають участь у даному заході. І цей рік не став виключенням.

Невід’ємно частиною будь-якого етапу життєвого циклу лікарського засобу є належна практика документування. Цей факт беззаперечно відомий нашим студентам-біотехнологам, які знають, що GDP – це не випадкове сполучення літер, оскільки вони вже мають базові поняття стосовно вимог до ведення документації на фармацевтичному підприємстві завдяки вивченню таких дисциплін як: «Нормативне забезпечення біотехнологічних виробництв» та «Системи менеджменту якості у  виробництві». Проте таких теоретичних знань стає замало, коли справа доходить до реальних кейсів. Так, уміння вести документацію на підприємстві є справжнім мистецтвом, хист до якого має не кожен. Тому, аби долучити студентів до нього, у рамках освітнього проєкту #Farmak_Lab, 22 грудня 2020 року, провідний інженер сектору документації відділу забезпечення регуляторної відповідності – Чернюк Оксана – поділилася секретами керування документацією на фармацевтичному підприємстві.

Універсальні солдати від Артеріум

Фахівці-біотехнологи – випускники кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ маючи університетський рівень підготовки з біологічних, хімічних, інженерних дисциплін здатні реалізовувати свій потенціал у різних сферах: фармацевтичних компаніях України, регіональних представництвах світових компаній, харчових виробництвах, наукових установах, Центрах стандартизації і сертифікації тощо. Адже, окрім професійних знань, студенти спеціальності «Біотехнології та біоінженерія» за час свого навчання в Національному університеті харчових технологій (НУХТ) здобувають цілий набір різних навичок, які життєво необхідні, аби дати собі раду в майбутньому – це і досвід та ті вміння, які отримуються в позакадемічній діяльності. Комунікація, публічний виступ, вирішення конфліктів, робота у команді та стресостійкість – те, чому ми можемо навчити не лише під час навчання, але і через активну участь у студентському самоврядуванні. Все це дозволяє нашим випускникам бути конкурентоспроможними на ринку праці.

Події у світлинах

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Про кафедру Стейкхолдери Взаємодія зі стейкхолдерами