Навчання у магістратурі - це не лише вже такі звичні лекції та практичні заняття у форматі відеоконференцій Zoom, але і чудова можливість поспілкуватись зі спеціалістами провідних фармацевтичних компаній, поринувши глибше у діяльність, яка чекає на магістрантів вже після здобуття омріяного диплому. Так, в рамках дисципліни «Сучасні фармацевтичні технології» завдячуючи Карлашу Юрію Васильовичу та за підтримки корпорації «Артеріум» було організовано серію тренінгів для магістрантів І-го року навчання. Зокрема, перший тренінг було присвячено розгляду основних завдань та нюансів функціонування системи фармаконагляду.
Кожен із нас ледь не щодня стикається із необхідністю придбання та вживання лікарських препаратів. Однак, чи хоч хтось замислюється, наскільки двостороннім є процес забезпечення якості, ефективності та безпечності лікарських засобів? Саме так, адже не лише виробник препарату приймає участь у цьому процесі, але й ми – споживачі продукції. Фармаконагляд – це наука і практична діяльність, пов’язана з виявленням, аналізом, розумінням і запобіганням побічних реакцій або будь-яких інших проблем, пов’язаних із застосуванням лікарських засобів. Тому кожен споживач може безпосередньо вплинути на хід життєвого циклу лікарських засобів, повідомивши про ту чи іншу побічну дію в ході лікування.
Важливу увагу фармаконагляду приділяє відома українська фармацевтична корпорація "Артеріум". Тож, про особливості та специфічні аспекти цього процесу у корпорації студентам групи ФБ-1-2М детально розповіла Римма Батталова – менеджер із фармаконагляду. Система фармаконагляду в Корпорації «Артеріум» спрямована на моніторинг безпеки лікарських засобів та їх ефективності протягом всього життєвого циклу продукту. Виявлені побічні реакції або відсутність ефективності свідчать про необхідність подальшого вивчення таких медичних препаратів. Сучасні технології надають змогу спостерігати за усіма випадками побічних реакцій, не лише в Україні, а й в цілому світі. Така можливість дає змогу підприємству швидко реагувати на усі повідомлення і оперативно вирішувати ці питання для мінімізації ризиків та шкоди для споживачів.
У ході доповіді студенти отримали інформацію цікаву для них не лише як для майбутніх працівників фармацевтичних підприємств, а й як для споживачів фармацевтичної продукції. Пані Римма дуже доступно та цікаво розповіла, що цілком безпечних ліків не існує, і в першу чергу потрібно зважати не на кількість побічних реакцій, опублікованих в інструкції, а на співвідношення користь/ризик. В кінці виступу кожен студент мав змогу отримати відповіді на усі свої питання стосовно фармаконагляду. Студентам було надзвичайно приємно почути ряд цікавих реальних кейсів, пов’язаних із фармаконаглядом та шляхи вирішення практичних задач, які виникали раніше і можуть виникнути також і в майбутньому.
Магістранти дуже вдячні за те, що такі високі спеціалісти своєї справи залюбки діляться цінним багажем знань та досвіду.
Кернер Аліна, студентка І року магістратури