Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Очима здобувачів

На замітку вступникам: результати челенджу #ЧомуБТЕК

З 24 по 31 жовтня відбувся челендж #ЧомуБТЕК. Організатором виступив профорієнтаційний сектор БТЕК (замісник Самойленко Вікторія БТ-2-1 та замісник Литвин Анастасія БТ-3-4).

Мета заходу - дізнатися, що спонукало майбутніх здобувачів до вибору університету НУХТ та спеціальностей факультету БТЕК. Бажаючих взяти участь виявилось багато, починаючи із здобувачів першого, другого, третього та четвертого курсів, закінчуючи магістрантами (Токменко Карина ЕК-1-3, Доля Любов БТ-2-1, Сахневич Анастасія БТ-2-1, Кавун Вікторія БТ-2-2, Сергієнко Богдан БТ-3-1, Ковалюк Олеся БТ-3-4, Косяк Анна БТ-4-1, Заярнюк Зоя БТ-4-1, Гіріна Анастасія БТ-4-1, Зюзько Олена БТ-4-1, Сидоренко Микола БТ-4-2, Охмакевич Анастасія ПФБ-1-1М ).

ПЕРША ЗУСТРІЧ З ПРОФЕСІЄЮ

Вже традиційно у вересні місяці наші першокурсники починають знайомство з майбутньою професією на дисципліні «Вступ до фаху». Ось і зараз на таку зустріч люб’язно зголосився наш випускник Ігор Ключка, а нині - менеджер з розвитку персоналу Корпорації «Артеріум». Студенти з цікавістю послухали про кар’єрний шлях Ігоря, про можливості реалізації себе у різних сферах біотехнологій, про особливості навчання в університеті та можливості «прокачки»  як hard, так soft skills на власному прикладі, як  здобувача. Адже все це і формує власне цінний багаж випускника і його затребуваність у подальшому на ринку праці.

Ефект першого враження: пряма мова першокурсників

Кажуть, що перше враження може великою мірою визначати відношення до об’єкту чи ситуації. В психології це називається «ефектом першого враження», тобто це думка про об’єкт, яка сформувалася у суб'єкта в перші хвилини при першій зустрічі, що впливає на подальшу оцінку діяльності цього об’єкту.

Перше враження може формуватися суб'єктом навмисно або мимоволі. Чинниками цього враження можуть виступати особливості зовнішнього вигляду і поведінки людей, про які суб'єкт формує думки. Перше враження залежить великою мірою і від особливостей самого сприймаючого суб'єкта і тому може бути більше узагальненим або конкретним, вичерпним або поверхневим, доброзичливим або негативним. Але те, що перше враження більшою мірою визначає подальші відносини, є цілком беззаперечним.

Навчання в НУХТ - це мій шанс отримати висококваліфікований рівень знань

Розмірковуючи над своїм майбутнім, над питанням своєї реалізації у житті і суспільстві, я розумів, що фундаментом для вирішення цих питань стане вибір професії. Я почав цікавитись сучасними сферами, галузями і напрямками. Приміряючи на себе різні варіанти, намагався відчути, в якому самому напрямку мені буде найбільш цікавіше розвиватись і рухатись. Почав задавати питання в своєму оточені, серед рідних і друзів, вчителів і тренерів. Мій репетитор з дисципліни «Хімія» працювала у фармацевтичній компанії, на базі якої були власні лабораторії з тестування медичних препаратів. Саме її захоплення своєю діяльністю стали для мене першим прикладом і вектором. Другим прикладом для мене став мій друг, який вже навчався на першому курсі НУХТ. Його розповіді про вступ, про перші кроки в навчанні, про переваги даного навчально закладу, спонукнули мене дізнатись більше інформації про цей навчальний заклад.

НУХТ відповідає всім моїм вимогам до навчального процесу

Коли я навчалася в одинадцятому класі, мене чекав дуже важливий вибір – вибір мого майбутнього. При виборі професії для мене було пріоритетом, щоб вона була затребуваною та актуальною, а ще я зважала на свої улюблені шкільні предмети, такі як біологія та хімія. Обравши факультет, я зосередилася на виборі університету. І саме Національний університет харчових технологій поєднав у собі всі мої побажання.

Тому, не гаючи часу, я подала заяву на вступ. НУХТ має обладнані лабораторії, де все можна відпрацювати на практиці.

Чому я обрала біотехнологію в НУХТ?

Чи замислювались Ви в шкільні роки, ким Ви хочете стати в майбутньому?

Я досить багато раз замислювалась над цим питанням. Коли нарешті настав час обрання університету, я розглядала багато варіантів, але Національний університет харчових технологій сподобався мені найбільше.

Вперше поблизу університету я побувала приблизно 3 роки тому. Він має дуже зручне місце розташування. Університет знаходиться в самому центрі Києва, до нього з легкістю можна дістатися за допомогою метро. Мене дуже потішило те, що всі навчальні корпуси університету знаходяться в одному місці.

БТЕК здійснює мрії

Чи часто ми мріємо? Напевно, що так. А чи здійснюються наші мрії. На жаль, не завжди. Але я хочу розповісти про свою мрію, яка здійснилася…

Навчаючись в школі, я часто думала про те, ким я хочу стати в майбутньому. Мене завжди цікавили такі предмети, як хімія та біологія. На уроках найбільш захопливим для мене було виконання лабораторних досліджень та практичних робіт. Кожного дня я читала книги, де дізнавалася все більше нового та цікавого в галузі природничих наук і, звичайно, мріяла стати фахівцем саме в галузі хімії та біології та вступити до омріяного вишу.

І ось нарешті випускний, НМТ та вступ до НУХТ. Чому саме БТЕК? Чому спеціальність «Біотехнології та біоінженерія»? Напевно тому, що сьогодні біотехнології є однією з найбільш перспективних, швидко прогресуючих галузей майже в усіх розвинених країнах світу. А випускник факультету – фахівець, який володіє теорією, методологією і практичним досвідом створення та реалізації сучасних біотехнологій.

"Яка твоя майбутня професія?"

На це питання здобувачі першокурсники щороку отримують відповідь, опановуючи дисципліну «Вступ до фаху», безпосередньо від фахівців галузі. І вже вкотре завдяки долученню наших випускників до навчального процесу студенти мали можливість поспілкуватися із експертом з навчання та розвитку персоналу корпорації «Артеріум» - Ігорем Ключкою. Тож, продовжуємо серію дописів про враження наших першокурсників.

Що ж винесли з цієї зустрічі наші здобувачі? Дізнаємось з перших вуст!

Наука на часі: від дослідження морських мікроорганізмів до створення косметичних засобів

Зовсім нещодавно ми анонсували цікавий науковий проєкт «Науковиці», присвячений українським жінкам у науці під час повномасштабного російського вторгнення. Мета проєкту — надихнути дівчат та жінок будувати кар’єру у STEM-спеціальності, показати науковиць як рольові моделі через захопливі історії їхніх досліджень, роботу під час повномасштабного російського вторгнення та цінність науки для суспільства. Перша зустріч з учасницями проєкту не заставила себе довго чекати. І здобувачі-біотехнологи із цікавістю приєдналися до діалогу з морською мікробіологинею Марією Павловською та хімікинею Ніною Слєпковою. А що з цього вийшло? – ви зараз дізнаєтеся.

Зворушлива зустріч першокурсників з випускником кафедри

В умовах дистанційного сьогодення викладачі намагаються якомога більше урізноманітніти навчальний  процес. І одним з таких методів є залучення до так званих «гостьових лекцій» наших стейкхолдерів.

Цього разу першокурсники зустрілися з експертом з навчання та розвитку персоналу Корпоративного університету фармацевтичної корпорації «Артеріум» Ігорем Ключкою – в минулому випускником кафедри біотехнології і мікробіології, а нині – здобувачем вищої освіти ступеня доктора філософії за спеціальністю 162 «Біотехнології та біоінженерія».

Враженнями від зустрічі у досить креативному форматі ділиться здобувачка БТ-1-2 Таїсія МОРЩ.

Події у світлинах

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Вступникам Очима здобувачів