В котрий раз здобувачі спеціальності «Біотехнології та біоінженерія» Національного університету харчових технологій мали нагоду зустрітись з Юрієм Гогоці – українським вченим, якого знають в усьому світі. Він працює професором Університету Дрекселя (США) і є одним з відкривачів таких дивовижних матеріалів, як MXenes. Зустріч відбувалась за підтримки освітньої платформи Ukraine Global Faculty, де всі бажаючі могли абсолютно безкоштовно послухати цікаву лекцію про можливості та перспективність використання цих наноматеріалів. Цією можливістю скористались наші здобувачі магістратури ОПП «Промислова та фармацевтична біотехнологія», а також здобувачі ОНС «доктор філософії». Вони разом із лектором вибіркових дисциплін «Нанобіотехнології» та «Мікробні технології наночасток благородних металів» Оксаною Скроцькою стали слухачами даної лекції.
MXenes – це група двокомпонентних матеріалів, що складаються з шарів максену та іншого хімічного елементу або групи елементів. Юрій Гогоці розповів, що один з головних способів отримання MXenes – це відшаровування вихідних матеріалів за допомогою реакції з розчинниками або кислотами, що призводить до відокремлення шарів та отримання структури MXene. Такий підхід дає можливість варіювати властивості MXenes шляхом контролю зміни вмісту та типу функціональних груп на їх поверхні. Проте, наразі перспективною технологією є використання наночастинок, синтезованих хімічним та/або біотехнологічним синтезом, з метою одержання MXenes.
У світі науки і технологій MXenes вважаються одними з перспективних матеріалів, що можуть знайти широке застосування у різних галузях завдяки своїм унікальним характеристикам і можливостям модифікації. Юрій Гогоці під час доповіді розповів про приклади їх застосування в енергетиці, електротехніці, виробництві сенсорів. Також він зауважив, що MXenes можна використовувати у косметології та медицині. Останні дослідження показують можливість використання MXenes в сонцезахисних кремах. Також встановлено їх протипухлинну активність, що може бути використано у боротьбі з різними типами раку. Крім того, з MXenes можна одержувати абсолютно нові матеріали з різноманітними властивостями. На прикладі графіту Юрій Гогоці пояснив як на початку абсолютно непотрібна річ стала дуже важливою як для подальших відкриттів, так і для практичного застосування.
Наприкінці лекції, Юрій Гогоці відповів на всі запитання, більш широко розкривши саме практичне застосування MXenes та особливості методів їх аналізу. Також, лектор побажав натхнення усім молодим дослідникам та дав мотивацію до нових звершень!
Результати навчання, отримані здобувачами у неформальній освіті за заявою були перезараховані, як лекція з дисципліни «Нанобіотехнології» для магістрантів та «Мікробні технології наночасток благородних металів» для здобувачів ступеня «доктор філософії».