Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Кольори мікробіології

Цієї теплої та сонячної осені в Національному університеті харчових технологій на кафедрі біотехнології і мікробіології пройшов ряд майстер-класів для талановитих абітурієнтів за участю викладачів кафедри, а також студентів. Впевнену ходу цього чародійства завершила старший викладач кафедри БТМ – Христина Андріївна Берегова з відкритим заняттям та майстер-класом на тему: «Катаболізм білків». Подивитися та прийняти у ньому участь прийшли школярики з НВК «Ліцей №293 І – ІІІ-го ступеня» суспільно-природничого профілю Деснянського району м. Києва, а також вихованці гуртка експериментальної мікробіології Київського палацу дітей та юнацтва на чолі з керівником гуртка Карєвою Міліцею Олександрівною. Що ж до самого лабораторного заняття, то воно включало в себе аналіз катаболізму вуглеводів, такі досліди як аналіз гідролізу крохмалю, субстратної специфічності, MR\VP та O\F тести.

А допомагали звершити це дійство студенти-біотехнологи 2-го та 3-го курсів (Петренко Ольга, Терещук Діана, Закрасняний Андрій, Бойко Володимир, Пащина Анна, Марєвич Яна та ін.) на чолі з асистентом кафеди БТМ  – Тетяною Олександрівною Белемець.

Для полегшення сприйняття матеріалу та більшого зацікавлення дітей була підготовлена різнобарвна та неймовірна презентація «Кольори мікробіології», яка не лише описувала хід роботи, а й давала необхідний мінімум для розуміння мікробіологічних процесів в основі досліду. У ході ж самого майстер класу викладач – Христина Андріївна Берегова була сильно вражена ерудованістю школярів в напрямку знань з природничих наук, зокрема біології та мікробіології. Крім того, більшість з них у своєму юнному віці вже мали практику роботи з мікроорганізмами та якісними реакціями, завдяки чому швидко пристосувалися до роботи у мікробіологічній лабораторії. При цьому кожний рух та дія майбутніх абітурієнтів були настільки впевненими, що вони майжене не потребували допомоги з боку студентів-біотехнологів. Друга ж частина заняття була присвячена механізму розщеплення білків, де школярі повинні були у кожен з дослідів засіяти певний мікроорганізм, як у рідке так і у щільне поживні середовища за допомогою викладачів та студентів.

Загалом майстер-клас пройшов у дружній та веселій атмосфері. Як діти, так і викладачі зі студентами залишилися задоволені результатами та участю у цьому чародійстві. Варто також сказати, що такі майстер-класи мають принципове значення, так як спонукають виявляти інтерес у молоді до наукової діяльності в майбутньому.

У кінці майстер-класу, запитуючи школярів про те чи надають вони перевагу нашому університету (НУХТ) при виборі майбутнього місця навчання, більшість з них давали точну та щиру відповідь – так!

Події у світлинах

 Захисти бакалаврів. Червень 2024 р. 

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Домашня сторінка