Довгоочікувана практика на ПАТ «Київмедпрепарат» корпорації «Артеріум»
В той час як студенти молодших курсів, спеціалісти та магістри навчаються дистанційно вдома, студенти-біотехнологи 4 курсу проходять технологічну та переддипломну практику. Цього року Кафедра біотехнології і мікробіології надала можливість кращим студентам обирати собі місце проходження практики на найпотужніших фармацевтичних підприємствах: ПАТ «Київмедпрепарат» корпорації «Артеріум», ПАТ НВЦ «Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод», ПАТ «Фармак», ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» та інших.
Серед студентів, що обрали для проходження практики ПАТ «Київмедпрепарат» – національного лідера з виробництва антибактеріальних препаратів, виявилися Макаренко Євген, Мамчур Ольга, Пилипонський Ігор, Шульман Владислав, Сновіда Наталія, Шубіна Марина, Гордієнко Владислава, Долюк Олена та Дубровська Оксана.
Після зимового відпочинку у довгоочікуваний день, ми зібралися всі разом біля головного входу на підприємство. Ще трішки і ми дізнаємось, де саме будемо проходити практику: у цеху, відділенні чи лабораторії? Приємною несподіванкою була зустріч із студентами напрямку хімічних технологій та механіками нашого університету.
Нас привітно зустріла Тетяна Федорівна Березюк і розповіла нам подробиці проходження практики на ПАТ «Київмедпрепарат» та надзвичайно цікаву історію створення підприємства, провела короткий інструктаж з охорони праці.
Наступного ранку ми знову зібралися всі разом в очікуванні Тетяни Федорівни. Цього дня ми повинні були ознайомитись з регламентами підприємства для оформлення звітів. Нам надали можливість обрати регламент із широкого переліку різних препаратів та їх лікарських форм. «Ось воно, – подумав кожний із нас, – те саме те відчуття, коли тримаєш в руках, детальну «карту» лікарського препарату». Адже в цих документах можна було знайти відповідь на будь-яке виникаюче питання. Лише другий день, а скільки нової та цікавої інформації!
Після того як кожен практикант ознайомився із своїм регламентом, ми домовилися про дату проходження екскурсії по всім обріям підприємства. Отже, з нетерпінням очікуємо нашої наступної зустрічі із ПАТ «Київмедпрепарат». Далі буде…
За крок до диплома магістра…
За вікном осінь, перша осінь, коли ти не вивчаєш розклад, не біжиш на заняття й не скуповуєш поспіхом канцелярію, бо ти – магістрант другого року навчання і в тебе – практика, останній крок до такого бажаного диплому. І знаєте, є в цьому кроці свої значні переваги.
Так, цього року ми, шестеро магістрантів-біотехнологів, не вагаючись обрали своє «місце під Сонцем» – фармацевтичне підприємство для проходження практики. Вибір впав на Корпорацію «Артеріум» (яка, до речі, у своєму складі містить ПАТ «Київмедпрепарат», ТОВ «Артеріум ЛТД», «Артеріум», ПАТ «Галичфарм»).
І ми з впевненістю можемо пояснити чому саме «Артеріум»:
по-перше, наших студентів тут знають, люблять і чекають, не дарма Корпорація виступає щорічним спонсором нашої олімпіади, у свою чергу ми знаємо і любимо «Артеріум» як підприємство з багатовіковою історією та лідера фармбізнесу в Україні;
по-друге, ще взимку у Корпорації стартувала програма стажування – можливість для студентів і випускників отримати знання та досвід, ознайомитися з робочими процесами компанії, цією можливістю деякі з нас скористалися, саме тому обирали практику вже як повноцінні працівники «Артеріум».
Екскурсію виробництвом ми проходили неодноразово, на 1-му, 2-му і 4-му курсах, тому на разі в цьому не було необхідності, адже до прикладу, систему підготовки води вже знаємо на пам’ять. Під час нинішньої практики більшість з нас познайомилась з робочими моментами (кожен в своєму відділі, починаючи з цеху виробництва твердих форм лікарських засобів (ЛЗ), закінчуючи HR), а також з цінностями компанії. Так, на рівні Корпорації діє Корпоративний університет для підвищення професійного рівня співробітників. Корпоративні тренери регулярно проводять навчальні заходи для тих, хто прагне розвиватися і професійно зростати, учасниками таких заходів стали і ми, чому надзвичайно раді.
Ну а що стосується робочих моментів, то завдяки нашій переддипломній практиці ми здобули безцінний досвід і ще більше наблизились до розуміння особливостей виробництва ЛЗ та фармацевтичної системи якості загалом. Так, більшість з нас ознайомились з принципом роботи обладнання на всіх стадіях технологічного процесу виготовлення твердих лікарських форм (ТЛФ): вологою та сухою грануляцією, сушінням у псевдозрідженому шарі. Змогли спробувати себе в оцінці протоколів партії/серії лікарських засобів, роботі з відхиленнями, написанням оглядів з якості ЛЗ. Достатньо цікавою була можливість спробувати себе у написанні технологічних інструкцій з експлуатації та очищення обладнання, проведенні самоінспекцій по виконанню персоналом цеху вимог даних і інструкцій та вимог GMP. Також хочеться додати, що практика відкрила для нас аспекти навчання персоналу за вимогами GMP. «Артеріум» нас просто вразив своїм рівнем організації даного процесу.