Літо…Для багатьох – це асоціація з канікулами, морем, тими днями, коли життя – суцільне свято. Проте є і ті, хто навіть у цю пору намагається поєднати два зовсім непоєднуваних терміни: літо і виконання науково-дослідної роботи. Цьогоріч таким екстремалами були наші біотехівці – Клименко Наталя, Ярош Марина та Гейченко Богдана. Натхнення дівчатам додавав той факт, що уся робота – основа майбутнього диплому бакалавра. А який же диплом без ТЕО (техніко-економічного обґрунтування). Простішими словами ТЕО – візитівка диплому, відповідь на запитання «Навіщо розробляти ту чи іншу технологію отримання мікробних препаратів?».
Тож цікаво дізнатися з перших вуст, що ж лягло в основу ТЕО цих наполегливих дівчат.
Наталя Клименко: «Ще рік тому я б і не подумала, що влітку всі мої думки будуть займати помідори. Як ростуть, чи не хворіють, який цвіт, скільки плодів і т.д. Але зараз для мене – це звична справа, оскільки робота над комплексним препаратом на основі Nocardia vaccinii ІМВ В-7405 з вегетаційним дослідом на томатах, дала змогу мені зрозуміти, що таке відповідальність, правильно організований час, та і взагалі, робити те, що подобається – це відпочинок, і не важливо, що за календарем».
Богдана Гейченко: «Моя самостійна наукова робота почалась з весни. До цього я асистувала Христині Андріївні Береговій, аби навчитися усьому необхідному для своєї власної праці. Насправді біосинтез і виділення цільового продукту (у моєму випадку – препарати поверхнево-активних речовин) навіть у лабораторних умовах – дуже тривалий і складний процес, особливо якщо працюєш сам. Мені не раз приходила думка опустити руки, але бажання навчитися працювати самотужки і отримувати класний результат взяло своє. Зараз я без проблем вмію виділяти поверхнево-активні речовини, а в своєму дипломі буду їх пропонувати як альтернативну заміну хімічним речовинам для миття фруктів і овочів. І скажіть мені хіба ж це не класно?»
Марина Ярош: «Закінчуючи третій курс, всі мої думки були тільки про відпочинок, море та подорожі. І в той момент, коли у лабораторіях настала тиша, а музейні «косяки» мікроорганізмів, нарешті, можуть «спати спокійно», мої пригоди тільки починались. Вивчаючи екзополісахарид етаполан (продуцент Acinetobacter sp. IMB B-7005), я й подумати не могла, що 2 місяці свого літа проведу на СТО, вивчаючи двигуни. «А як це взаємопов’язано?» – спитаєте ви. А дуже просто, мультифункціональність етаполану дає можливість мити двигуни автомобіля без застосування хімічних засобів. «А таке можливо?» – спитаєте ви. Звичайно, ми ж біотехнологи – ми можемо все! А щодо мого літа, то я отримала те, що хотіла: цікавий відпочинок у компанії двигунів, море емоцій та подорожі від СТО до СТО».
І на закінчення хочеться додати. Біотехнологія – багатогранна наука, де кожен може знайти часточку для себе. Займаючись улюбленою справою ми не розділяємо час на навчання та відпочинок – ми починаємо жити своєю справою загалом.