Вже зараз біотехнологія здатна творити дива. Вже сьогодні люди отримали владу над життям. Але що далі, як розпорядитися цією владою? По-перше, ми можемо вилікувати усі хвороби. За допомогою моноклональних антитіл може бути створено ліки від будь-якого вірусу, та навіть від онкологічних хвороб. При цьому, на відміну від хімічних препаратів, серйозної побічки від антитіл не буде.
Так, біотехнологія може перемогти рак чи СНІД. Більше того, будь-який орган чи тканину можна буде виростити зі стовбурових клітин, а значить трансплантація будь-якої частини тіла перестане бути проблемою. При цьому в донорські стовбурові клітини перед розмноженням можна пересадити ядра клітин реципієнта, що зведе до нуля вірогідність відторгнення трансплантованого органу.
І це ще не межа можливостей біотехнології: у майбутньому можна буде не тільки вилікувати будь-яку хворобу чи поранення, а й хакнути ДНК і генетично сповільнити або взагалі зупинити процес старіння. Тоді люди зможуть жити сотнями, а то й тисячами років, залишаючись молодими і здоровими. Так, це призведе до збільшення чисельності нашого виду, але це радше плюс ніж мінус.
Багато хто помилково вважає, що перенаселення призведе до занепаду цивілізації, голоду та воєн за ресурси. Насправді це не так. Збільшення людської популяції завжди породжувало прискорення прогресу, а велика густота населення призводила то появи і розвитку міст – простору, що дозволяє людині максимально реалізувати свої таланти та інтелектуальні можливості.
Набагато страшнішим є недонаселення (депопуляція). Цей процес вже проявляється в розвинених країнах і в сумі з рурбанізацією (антиурбанізацією) може призвести до деградації сучасної цивілізації. Тож збільшення населення – не катастрофа, а порятунок від катастрофи. А їжі та життєвого простору вистачить на всіх, про це потурбується біотехнологія. Більше того, перенаселення стане чарівним пенделем, що простимулює впровадження технологій синтезу їжі, повний перехід людства від сільського до міського способу життя та врешті вихід в космос. І саме біотехнологія забезпечить колонізацію інших планет.
Біотехнологія вже зараз вирішує проблеми з харчуванням. Генетична модифікація рослин та ефективна меліорація значно підвищує врожайність. Наступним кроком буде відмова від відкритого ґрунту на користь багаторівневих гідропонічних теплиць в будь-якій країні, в яких можна буде збирати 10 і більше урожаїв на рік, та відмова від тваринництва на користь випрошування м’яса зі стовбурових клітин та виробництва молока без корів за допомогою мікроорганізмів. Це, по-перше, вирішить проблеми з перенасиченням атмосфери метаном і СО2, по-друге, дозволить прогодувати не те що мільярди, а сотні мільярдів людей, по-третє, люди більше не залежатимуть від екосистем, а значить зможуть освоїти Місяць, Марс та супутники Юпітера. Далі більше…
Рано чи пізно люди зможуть виробляти корисну та поживну їжу на будь-який смак лише за допомогою мікроорганізмів. Це дозволить повністю автоматизувати виробництво їжі або повністю розмістити його в містах, значить люди більше не будуть прив’язані до сільської місцевості і зможуть сконцентруватись в міському середовищі, а отже, зросте рівень культури, освіти, гігієни, медицини. До того ж це дозволить виробляти їжу на борту зорельота, що простимулює освоєння близького і далекого космосу та зробить можливим створення орбітальних міст. Отже, проблем з простором теж не буде. На землях, що раніше були орними, постануть нові величні міста, комфортніші та технологічніші, ніж сучасні. А якщо що, з перенаселеної Землі можна іммігрувати на іншу планету, чи просто на орбіту. А все завдяки біотехнології.
Отож біотехнолог – творець майбутнього, а біотехнологія – провідна наука третього тисячоліття. Про це нам розповідав Андрій Савчук – популяризатор біотехнології та пророк біотехнологічної ери. Про це пишуть вже не тільки письменники-фантасти, а й провідні науковці. Вже зараз очевидно, що біотехнологія здатна зробити людину безсмертною та могутньою. Але чи може вона зробити людину щасливою? Залежить тільки від нас.
Володимир Вербіян, здобувач БТ-2-1