Щоб там не казали, але ніякої долі по факту не існує. Єдине, що визначає наше майбутнє – вибір. Саме від вибору, який кожна людина робить для себе, залежить подальший хід подій і доля усього світу. Нам пощастило жити в часи, коли кожен сам робить вибір свого шляху. І нам щоразу доводиться обирати з декількох варіантів розвитку подій. Але найбільш значний вибір, пов’язаний зі здобуттям вищої освіти, студенти-біотехнологи уже зробили. І це – вибір керівників та тематики курсових і кваліфікаційних проєктів. Це сталося 13 вересня, коли здавалося б на звичайну собі лекцію із дисципліни «Загальної мікробіології та вірусологія» завітала доцентка кафедри біотехнології і мікробіології Вікторія Красінько. Саме того дня пані Вікторія повідала нам про вибір керівників та тематик, а також важливість цього вибору, після чого почався доленосний тиждень – тиждень важких роздумів і нелегкого вибору.
Біотехнолог – це універсальний спеціаліст. Він може винаходити лікарські засоби, вакцини, тест-системи, антибіотики, антисептики, побутові біопластики, чи, навіть, будівельні матеріали, відкривати нові способи виробництва продуктів харчування, вітамінних добавок, корму для худоби, біопалива, може розробляти системи життєзабезпечення для космічних колоній і зорельотів. І для цього біотехнолог може працювати хоч з бактеріями, хоч з грибами, хоч з вірусами, хоч з клітинними культурами макроорганізмів, а хоч із рекомбінантними білками. Саме тому і теми курсових були з дуже різних областей біотехнології. Обрана тема є наскрізною, як для курсового проєкту, так і кваліфікаційної роботи, тож кожен матиме змогу серйозно заглибитись в свою тему та детально в ній розібратися. Але цей вибір не прирікає студента на вічну роботу в конкретній сфері діяльності і ніяким чином не скасовує поліпрофільності біотехнолога. По закінченню університету кожен матиме широкий вибір місця роботи і сфери діяльності, яка зовсім не обов’язково має відповідати напрямку кваліфікаційної. Адже біотехнологія – це безмежний всесвіт.
Все вирішує наш вибір… Але чому ж тоді не всі живуть так, як вони хочуть? Мабуть тому, що ми ніколи не знаємо наслідків того чи іншого вибору. І тому дуже часто ми не знаємо, що саме потрібно робити для досягнення своєї мети. Тому разом з темою курсового проекту ми обрали ще й керівника – мудрого наставника, який допоможе не загубитися в нетрях PubMed та NCBI, якщо треба – підкаже, якщо треба – простимулює, якщо треба – проконтролює. Отже, нам є на кого покластися в нашій роботі.
здобувач БТ-3-1, Володимир ВЕРБІЯН