Всі ми періодично думаємо про майбутнє. Причому як про власне кар’єрне майбутнє, так і про технологічне майбутнє нашої країни та усього людства. Іноді це майбутнє бачиться світлим і передбачуваним, іноді темним і незрозумілим. І ми знайшли рецепт того, як з оптимізмом дивитися у завтрашній день: треба відвідати, хоча б онлайн, сучасне українське фармацевтичне виробництво, виробництво майбутнього, наприклад таке, як корпорація «Артеріум», де знайшли свою роботу мрії Катерина Покойовець та Ігор Ключка – колишні випускники кафедри біотехнології і мікробіології, а нині Менеджери Корпоративного Університету Корпорації «Артеріум» та наші люб’язні онлайн екскурсоводи.
Своїми враженнями поділилися здобувачі-біотехнологи:
Максим Клименко БТ-1-1: «Онлайн-екскурсія вийшла дуже змістовна: ми побачили, з яких фармацевтичних виробництв складається корпорація, які є виробничі підрозділи, як вони функціонують і яку головну роль виконують. Також було доволі цікаво побачити 3D-візуалізацію виробництва лікарських засобів. Це був цікавий досвід. Щиро вдячні співробітникам корпорації за приділений час та увагу!»
Вікторія Кавун БТ-1-2: «Відвідавши онлайн-екскурсію від корпорації «Артеріум», я дізналася про високоякісні та ефективні препарати, які там виготовляються. Виявляється є дуже багато серйозних правил, яких має дотримуватися кожен співробітник підприємства, адже виготовлення ліків – справа дуже відповідальна. Під час проведеного 3D-туру ми ніби реально побували у внутрішньому дворику, ампульному цеху та на ділянці виготовлення твердих лікарських форм, де майже долучилися до процесу створення ліків. Мене вразила ця екскурсія! Відчувається відповідальність та прагнення зробити найкращі препарати для людей. Дякуємо, «Артеріум»!».
Ніна Великопольська БТ-1-1: «Мене приємно вразила ця екскурсія! Дізналася багато нового та корисного для себе. Такі Корпорації, як «Артеріум», додають ще більше захоплення успіхом та прогресом України на ниві фармацевтичної індустрії. Особливо щиро дякую Катерині та Ігорю за дивовижну презентацію. Сподіваюсь, колись особисто відвідати заводи у Києві або у Львові та побувати на екскурсії наживо!»
Марія Корж БТ-3-2: «Все починалося 1823 року, коли у Львові Леопольд Рессіг відкрив аптеку із промовистою назвою «Під зіркою». Аптека виготовляла препарати, які мали попит і проводила науково-дослідні експерименти. З роками «Під зіркою» розвивалася та перетворилася на «Галичфарм».
Із розривом у 20 років у Києві з’явилася аптека під назвою «Парова лабораторія фармацевтичних та галенових препаратів і медичних та фармацевтичних мил і пресованих лепішок університетської аптеки А. Марцинчика». Через сто років вона перетворився на завод, що розпочав випуск першого пеніциліну в Україні, згодом і цілої низки антибіотиків, такі як стрептоміцини, левоміцитини та інші, і змінив назву на «Київський завод медичний препаратів».
Більше ніж через 150 років дві компанії із різних куточків України об’єдналися в одну корпорацію під назвою «Артеріум», яка існує і по сьогодні. Вона поєднала у собі потенціали свої засновників: виробництво антибактеріальних препаратів від «Київмедпрепарату» та розробницький потенціал разом із виробництвом препаратів на рослинній основі від «Галичфарм». На сьогоднішній день використовуючи досягнення сучасних технологій корпорація оцифрувала приміщення своїх двох компаній-засновниць.
У четвер 13.04.2023 відбулася 3D-екскурсія одним із заводів корпорації «Артеріум». Не будучи фізично присутніми на заводі, ми мали змогу ознайомитися із керівниками та начальниками відділів та служб, зокрема керівником дослідного центру, начальником відділу контролю якості, керівником групи фармаконагляду та іншими. Далі був тур приміщеннями «Київмедпрепарату»: цеха виробництва твердих лікарських форт та м’яких. Київський завод є настільки великий, що, мабуть, знадобиться ще до десятка екскурсій, щоб повністю його оглянути.
З кожним роком виробництво заводів збільшується як в Україні, так і закордоном, відповідно, зростає потреба у кваліфікованих працівниках. Хто ж міг подумати, що дві маленьких аптеки із довгою та різною історією разом зможуть досягнути таких висот.»
Анна Пашко БТ-3-1: «Я дуже задоволена, що взяла участь у онлайн екскурсії на фармацевтичне підприємство "Артеріум". Відчула себе частиною цікавого і важливого процесу створення лікарських засобів, адже відвідувачі мають можливість побачити весь процес від досліджень до виробництва.
Це сучасна компанія з великим досвідом у виробництві лікарських засобів, яка дбає про якість своєї продукції та прагне до інновацій.
Екскурсія на підприємство «Артеріум» стала незабутнім досвідом, який дав цінну інформацію про фармацевтичну галузь та її виробничий процес. Дану екскурсію провели нам випускники нашого факультету, які надали детальне пояснення щодо кожного етапу виробництва. Ми отримали глибокий досвід: змогли на власні очі побачити різні етапи фармацевтичного виробництва, включаючи дослідження та розробки, виробництво та дистрибуцію; дізнались важливість заходів контролю якості для забезпечення безпеки та ефективності фармацевтичної продукції. Також отримали знання про важливість контролюючих органів у забезпеченні дотримання фармацевтичними компаніями вимог безпеки та якості.
Мені сподобалось, що компанія працює з найсучаснішим обладнанням та технологіями, що гарантує якість та ефективність продукції.
Ця екскурсія стала цінною нагодою для навчання, забезпечивши нам глибше розуміння важливості фармацевтичної промисловості для суспільства.»
Олександра Васильєва БТ-3-2: «Того тижня нам пощастило відвідати захоплюючу та інформативну зустріч з випускниками кафедри біотехнології і мікробіології, які наразі були вже Менеджерами Корпоративного Університету Корпорації «Артеріум». На ній ми дізналися про потужності корпорації, її обширний виробничий портфель препаратів, умови праці та дозвілля працівників. Дуже приголомшила, екскурсія від першої особи, на всіх процесах виробництва твердих лікарських форм – таблеток/капсул, виробництва мазей/кремів/гелей, а також особливо контрольованого виробництва ін’єкційних форм. Було дуже пізнавально, побачити апарати та прилади які ми вчили, безпосередньо у роботі на підприємстві. Також було цікаво послухати про умови до персоналу та самі місця використання різних класів чистоти. Шокуючою новиною стала інформація, що більшість обладнання виготовляється за замовленням підприємства та є унікальним, оскільки враховуються всі аспекти майбутнього використання з певною сировиною, дезинфікуючими заходами.
Сподіваюся, буде ще можливість відвідати подібні зустрічі та дізнатися більше про можливості біотехнології.»
Анастасія Онищенко БТ-3-1: «Нещодавно, завдяки випускникам нашої кафедри Покойовець Катерині та Ігору Ключці, ми мали унікальну можливість познайомитися з корпорацією «Артеріум» та її виробничими потужностями, що знаходяться у Києві – «Київмедпрепарат» та Львові – «Галичфарм».
Дана корпорація має дуже давню історію та великий досвід, а також важливо відмітити, що «Артеріум» у різних сегментах займає лідируючі позиції та входить у топ-5 кращих на фармринку України.
Нам розповіли про основні напрями роботи вищезгаданих заводів, ознайомили з продуктовим портфелем корпорації, який має велике різноманіття препаратів. Важливо відмітити, що не зважаючи на складні події 2022 року, компанія «Артеріум» продовжила виробництво та розробку продуктів.
Ігор та Катерина підготували для нас відеоматеріали, завдяки чому ми змогли на свої очі побачити всі тонкощі виробництва та, так би мовити, побувати у лабораторіях, цехах, дільницях корпорації. Також ми спостерігали за виробництвом мазей, твердих та ампульних форм. Нам детально розповіли про етапи виробничого процесу, показали особливості приміщень різних класів чистоти, ми дізналися про підготовку сировини, про вимоги до неї. До того ж, я зауважу, що компанія дотримується стандартів якості на всіх етапах створення лікарських препаратів.
Дана зустріч була дуже цікавою, пізнавальною та дійсно важливою, адже таким чином ми змогли отримати більш ширші знання щодо виробничого процесу фармацевтичних компаній, дізналися про певні нюанси та особливості виробництва різних лікарських форм і, що не менш важливо, змогли побачити це на власні очі завдяки онлайн-екскурсії.»
Зоя Заярнюк БТ-3-1: «Днями я мала можливість ознайомитись з роботою підприємств компанії "Артеріум" з середини. Представники компанії залюбки провели нам онлайн екскурсію виробничими лініями заводу. Я змогла побачити багато цікавого з виробництва твердих та м'яких лікарських форм, а також ін'єкцій і закріпити свої знання з дисципліни "Промислова технологія лікарських засобів". Наші екскурсоводи відповіли на питання про проходження переддипломної практики і майбутнього працевлаштування, опираючись на власний досвід. Я можу впевнено сказати, що час було проведено з користю. Від себе хочу порекомендувати всім студентам нашого факультету відвідувати подібні екскурсії у майбутньому.»
Гвоздецька Катерина БТ-3-1: «13 квітня 2023 року студенти-біотехнологи мали унікальну можливість дізнатись про українську фармацевтичну Корпорацію «Артеріум» та її виробничі потужності.
Варто зауважити, що на сьогодні продукцію для торгової марки «Артеріум» виготовляють два великих заводи – «Київмедпрепрепарат» (м.Київ) та «Галичфарм» (м.Львів), які об’єднались 2005 року. Основним напрямом роботи «Київмедпрепарату» є виробництво антибіотиків, а «Галичфарму» – фітопрепаратів.
Нині корпорація «Артеріум» входить у топ-5 на фармацевтичному ринку України, її продуктовий портфель налічує більше 150 препаратів (рецептурних, безрецептурних, препаратів на рослинній основній і навіть дієтичних добавок). Крім того, з 2006 року в виробничому сегменті присутні також ветеринарні препарати. Корпорація «Артеріум» розробляє і виробляє найрізноманітніші лікарські форми: таблетки, капсули, сиропи, ін’єкції у флаконах і ампулах, краплі, інфузії, порошки для приготування суспензій, мазі, саше, екстракти, за виготовленням яких ми могли спостерігати на онлайн-екскурсії.
Завдяки віртуальному туру, який підготували Менеджери Корпоративного Університету Корпорації «Артеріум» – Катерина та Ігор, ми змогли по-справжньому поринути в атмосферу виробництва, «відвідати» цех твердих, ін’єкційних і м’яких форм, «пройтись» коридорами корпорації, побачити класи чистоти A, B, C і D, «завітати» у дослідний центр та аналітичну лабораторію. Більше того, проведення екскурсії супроводжувалось додатково відеоматеріалами задля наочного відображення роботи обладнання, тому ми мали змогу зануритись навіть в проведення деяких технологічних процесів. Модератори наголосили, що в корпорації «Артеріум» здійснюється контроль якості на всіх етапах життєвого циклу лікарських засобів, що є безумовно критично важливим!
Висловлюємо щирі слова вдячності Катерині й Ігору за співпрацю і проведену онлайн-екскурсію, яка є беззаперечно корисною для майбутніх фахівців!»
Отже, можемо підвести підсумок: онлайн-екскурсія на виробництва корпорації «Артеріум», як ні що інше додає впевненості у світлому майбутньому. Адже дивлячись на інноваційні високотехнологічні виробництва «Артеріум», стає зрозуміло, які це кар’єрні можливості для біотехнологів і який це потенціал розвитку для вітчизняної та світової фармації. «Артеріум» – це майбутнє!
Здобувач спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» Володимир Вербіян, БТ-3-1