День вівторка у студентів четвертого курсу напряму підготовки «біотехнологія» факультету біотехнології, технології цукру та водопідготовки, почався не зовсім із стандартної лекції з дисципліни «Мікробіологія, санітарія і гігієна виробництв з основами НАССР» (лектор, доц. Грегірчак Н. М.). Для висвітлення теми про сучасні альтернативні методи мікробіологічного контролю харчових, біотехнологічних, фармацевтичних виробництв Наталія Миколаївна запросила начальника відділу промислової мікробіології ТОВ «Укрбіо» – Артема Слободянюка — представника французької компанії «BioMerieux», засновником якої є Марсель Мерье який, доречі, був учнем Луї Пастера. У 1897 році він відкрив лабораторію в Ліоні, яка почала пропонувати іншим лабораторіям свої поживні середовища для ідентифікації тих чи інших мікроорганізмів, щоб з однієї сторони спростити проведення мікробіологічного аналізу, з іншої – компанія почала заробляти та примножувати свої доходи. На даний момент «BioMerieux» є однією з провідних компаній в Європі з продажу приладів та поживних середовищ для лабораторій з контролю якості харчової та фармацевтичної продукції.
Лектор розповів про еволюцію від звичайної лабораторії якості, (недоліком якої є велика кількість персоналу, що потребує великої оплати праці, високі енергозатрати тощо) до автоматизованої лабораторії з контролю якості, перевагами якої є: мінімум персоналу, що веде до меншої оплати праці, збільшення швидкості та якості аналізу, можливість проведення більшої кількості аналізів порівняно з неавтоматизованою лабораторією та безпека лаборанта. Далі Артем розповідав про важливість застосування в автоматизованих лабораторіях якісних поживних середовищ для підрахунку санітарно-гігієнічних показників та селективного виділення, ідентифікації патогенних мікроорганізмів.
Доповідач зробив порівняння традиційних методів мікробіологічного контролю та нових альтернативних методів, одним з яких є системи контролю «Vidas», які використовуються більш ніж 3500 лабораторіями у світі, а в Україні їх лише 25! Дані системи мають наступні переваги – швидкість та простота проведення аналізу в порівнянні з традиційним дослідженням за нормами ISO 6579:2002. Артем також розповів про альтернативний протокол для підрахунку санітарно-гігієнічних показників, який не потребує великої кількості чашок Петрі, багаторазових пересівів і мікроскопіювання. Звичайно, студенти, які виконують науково-дослідну роботу, змогли оцінити можливості використання такої лабораторії при аналізі мікробіологічної безпеки досліджуваних зразків порівняно з традиційними методами, якими вони користуються.
І на завершення лектор показав забір проб повітря в аудиторії аспіраційним методом та віддав одноразову чашку Петрі учасникам наукового гуртка «Biotech» для аналізу мікрофлори повітря в аудиторії.
Хочеться подякувати Артему Слободянюку за цікаву та інформативну лекцію та побажати натхнення і подальшої співпраці !