Саме про цей головний девіз GMP розповіла здобувачам 4 курсу Покойовець Катерина, випускниця кафедри біотехнології і мікробіології, а нині – менеджер (з навчання та розвитку персоналу) служби навчання та розвитку АТ «Київмедпрепарат».
Ми вже не здивовані тим, що випускники нашої кафедри працюють у провідних фармацевтичних компаніях. Катерина розповіла про історію створення компанії «Артеріум», про партнерів корпорації, пояснила, що таке продуктовий портфель та які найменування знаходяться у їхньому арсеналі. На хвилинку, це аж 282 найменування з врахуванням форм і дозувань.
А ще присутніх приголомшило те, що в Україні на даний момент працює 750 фармацевтичних виробництв. Основними центрами із виробництва лікарських препаратів є Харків, Київ та Одеса. «Артеріум» на фармацевтичному ринку України посідає друге місце за кількістю лікарських препаратів, перше – у сегменті антибактеріальних та дерматологічних засобів, а також входить у десятку лідерів за кількістю нових продуктів. А основою особливістю є те, що компанія випускає оригінальні препарати (Уролесан, Тіоцетам, Тіотриазолін та ін.). Компанія випускає лікарські препарати: як рецептурні, так і безрецептурні, дієтичні добавки, препарати на рослинній основі, а також ветеринарні препарати.
На 3 курсі студенти-біотехнологи вже вивчали основи належної виробничої практики (GMP) у рамках вивчення кількох дисциплін, зокрема дисципліни «Нормативне забезпечення біотехнологічних виробництв», тому на майстер-класі зі спікером слухачі були на одній хвилі.
Відкриваючи конференцію, Катерина провела перевірку студентів на інтуїцію, тим самим викликала особливе зацікавлення студентів.
Наша випускниця докладно розповіла про всі нюанси належної виробничої практики. Тепер і наші нинішні студенти зможуть впевнено відповісти на запитання: Що таке GMP? Які є критерії якості лікарських засобів? Що потрібно для реалізації GMP? Які особливості мають лікарські засоби порівняно з іншими продуктами?
Спікерка чітко окреслила основні моменти щодо належної виробничої практики – частини системи забезпечення якості, котра гарантує, що продукція, а саме лікарські засоби виробляються і контролюються за стандартами якості. На виробництві головним джерелом забруднення, як не дивно, є людина. Тому було розглянуто вимоги до персоналу на виробництві: як саме персонал проходить підготовку перед основними технологічними процесами із виробництва ліків. Доповідачка наголосила на важливості підбору одягу для кожного з видів робіт на підприємстві. Слухачі дізналися нові відомості про класи та види приміщень, їх особливості. Кожен клас чистоти проходить певну перевірку. Найвищим класом чистоти приміщення є А. Саме в цьому класі всі процеси проходять автоматично, без участі персоналу. Також були висвітлені такі теми, як: валідація та кваліфікація, документація на виробництві, підготовка приміщень, обладнання та повітря.
Особливо аудиторію зацікавив відеоматеріал, де показували та розповідали про сучасне фармацевтичне обладнання, яке використовують на АТ «Київмедпрепарат», що входить до складу корпорації «Артеріум» з 2005 року.
Також Катерина відповіла на усі питання майбутніх біотехнологів. Вони дізналися, як краще підбирати миючі та дезінфікуючі засоби, на що особливо потрібно звернути увагу саме на виробництві. Цікавим для здобувачів було і те, як проходить відбракування та знешкодження відходів на даному виробництві. Катерина приділила особливу увагу основним вимогам роботи на підприємстві, поділилася власним досвідом роботи та корисними лайфхаками по працевлаштуванню, якими майбутні фахівці зможуть скористатися вже незабаром.
Ми щиро вдячні нашим партнерам за проведення таких корисних та інформативних конференцій для наших студентів, тим паче що зовсім скоро вони зможуть використати всі ці знання на практиці.