17 травня студенти ОС "Магістр" освітньо-професійної програми "Промислова та фармацевтична біотехнологія" відвідали майстер-клас з конфокальної лазерної скануючої мікроскопії (CLSM) в ДУ "Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України". Своїми враженнями діляться Анастасія Охмакевич, Ольга Харитонова та Олексій Ющенко ПФБ-1-1М:
Анастасія: «Нам продемонстрували отримані раніше зображення мікротрубочок та мітоточних веретен меристематичної зони біля кореневого апексу рослини Arabidopsis thaliana, відомої також як гусимка звичайна. В Інституті займаються вивченням впливу біологічно активних речовин, таких як івермектин та фулерени, як стимуляторів росту рослин.
Раніше у наукових статтях я зустрічала фотографії клітинних компонентів, отримані за допомогою конфокальної лазерної скануючої мікроскопії, і думала, чому вони саме зеленого кольору, тепер я знаю, що це традиційний псевдоколір, а вибір кольорової гами насправді не впливає на результати досліджень. Відчуваю, що даний майстер-клас був для мене корисним і розширив кругозір».
Олексій: «Нам було детально продемонстроване обладнання, також ми ознайомились з програмним забезпеченням, що дає можливості отримувати прижиттєві зображення клітинних органел, тривимірне зображення об’єктів і аналізувати динаміку процесів, що відбуваються у клітині. Я вдячний відділу клітинної біології і біотехнології та викладачам кафедри біотехнології і мікробіології за можливість наочно ознайомитися з роботою унікального обладнання».
Ольга: «Чесно кажучи, до цього дня я навіть не знала про даний метод мікроскопії, тому розповідь співробітника Інституту харчової біотехнології та геноміки значно розширила мій кругозір. Під час розповіді ми активно задавали питання, робили фото та записували деталі. Конфокальна мікроскопія, як виявилось, відрізняється від звичайної світлової як за технічною складовою, так і за якістю одержаних зображень мікропрепаратів. За словами організатора, головною її перевагою є забезпечення високої чіткості зображень та можливість точного вивчення клітинних компонентів, які забарвлюються. Також я дізналася, що сам прилад являє собою установку з лазерами, розміщеної окремо від власне мікроскопа, та відповідного програмного забезпечення, що задає параметри мікроскопії та конвертує дані, формуючи зображення на екрані монітора. Зображення бажаних клітинних елементів створюється шляхом проходження лазерів, що опромінюють попередньо пофарбований та мічений флуоресцентними мітками зразок, крізь дзеркала, які створюють когерентний пучок і забезпечують чітке високоякісне зображення в кінці процесу. Після опромінення флуорохром випромінює сильніший сигнал з більшою довжиною хвилі світла, що фіксуються програмою. Таким чином, можна одержати висококонтрастне 3D-зображення, яке можна проглядати на рівні перерізів».
Дякуємо організаторам за проведення пізнавального майстер-класу та чекаємо нових зустрічей!