Уже не перший рік АРТЕРІУМ підтримує молодих біотехнологів НУХТ, започаткувавши ще в 2020 році конкурс наукових робіт. Наші юні біотехнологи, незважаючи на усі негаразди, займаються науковими дослідженнями і щороку беруть участь у конкурсі. До речі, це не перший захід, який реалізує АРТЕРІУМ в стінах нашого університету. Упродовж багатьох років співробітники АРТЕРІУМ постійно проводять навчальні тренінги, майстер-класи та вебінари для здобувачів спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія», на яких учасники пробують себе у ролі майбутніх фахівців та навчаються вести ділові переговори. Щороку здобувачі-біотехнологи, які навчаються на бакалавраті та в магістратурі НУХТ, проходять технологічну та переддипломну практику на базі Виробника продукції ТМ «Артеріум», підприємства «Київмедпрепарат». А після практики залишаються працювати у Корпорації. До речі, виконавчий директор АТ «Київмедпрепарат», Олександр Яцюк – випускник кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ.
Наукові роботи оцінювала конкурсна комісія під головуванням Анни Єгорової, яка є директором з розвитку персоналу ТОВ «Триглав Інтернешнл», яке є партнером АРТЕРІУМ. На початку захистів наукових робіт Анна привітала усіх учасників та побажала їм наснаги та успіху на нелегкій науковій ниві. Членами конкурсної комісії були: Ігор Ключка – експерт з навчання та розвитку персоналу АРТЕРІУМ, а по сумісництву наш здобувач PhD; Андрій Вороненко – доктор філософії (PhD), випускник нашої кафедри, провідний інженер-технолог технологічної лабораторії дослідного центру АТ «Київмедпрепарат» (ТМ «Артеріум»); Антон Івасюк – провідний фахівець (з фармацевтичної розробки) АТ «Київмедпрепарат» (ТМ «Артеріум»), випускник кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ 2015 року. Від нашої кафедри до складу комісії увійшли декан факультету БТЕК Наталія Грегірчак, завідувач кафедри БТМ Віктор Стабніков та доцент кафедри Оксана Скроцька. Модерувала захід Наталя Корх – фахівець (з навчання персоналу) «АТ «Київмедпрепарат» (ТМ «Артеріум»), до речі, теж випускниця кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ.
Серед цьогорічних переможців конкурсу студентських наукових робіт за благодійної підтримки АРТЕРІУМ наші здобувачі бакалаврату та магістратури. Зокрема, Дар’я Благодир (БТ-4-2), яка представила роботу «Деструкція біоплівок під впливом поверхнево-активних речовин Acinetobacter calcoaceticus IМВ В-7241, синтезованих за наявності конкурентних грамнегативних бактерій». Науковий керівник – Тетяна Пирог, д.б.н., професор кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ. Враховуючи масштабність проблеми біоплівкоутворення, метою наукової роботи Дарини є дослідження здатності поверхнево-активних речовин (ПАР) Acinetobacter calcoaceticus IMB B-7241 руйнувати бактеріальні та дріжджові біоплівки. При цьому самі ПАР були синтезовані при вирощуванні штаму IMB B-7241 у середовищі з відходами виробництва біодизелю та за наявності грамнегативних бактерій Enterobacter cloacae C-8. Таким чином можна вирішити одразу дві задачі – отримання корисного продукту і утилізацію токсичних сполук. Також слід наголосити, що застосування саме такої новітньої технології спільного культивування з конкурентними мікроорганізмами (біологічними індукторами) дозволяє підвищити антимікробну активність цільового продукту щодо досліджуваних тест-культур.
Наступним доповідав Ростислав Коваль (БТ-4-1), який виконав роботу на тему «Біогенні наночастинки срібла та можливості їх використання у медицині» під керівництвом Оксани Скроцької. Ростислав навів дані щодо можливостей застосування наночастинок срібла, як протибактеріальних, антивірусних, протигрибковах та антипухлинних агентів. При цьому усі дослідження стосувались біологічного способу отримання наночастинок, який є екологічним та безпечним у порівнянні з хімічними та фізичними методами. Також Ростислав дослідив біосинтез наночастинок срібла з використанням дріжджових метаболітів за різних температурних режимів.
Анна Воробей (БТ-4-1) під керівництвом професора кафедри Тетяни Пирог виконала дослідження на тему «Біологічна активність поверхнево-активних речовин Acinetobacte calcoaceticus ІМВ В-7241, синтезованих за умов інтенсифікації синтезу гіберелінів». Її робота присвячена розробці комплексного мікробного агропрепарату на основі ПАР та фітогормонів A. calcoaceticus ІМВ В-7241. Даний препарат планується використовувати у рослинництві з метою передпосівної обробки насіння для стимуляції росту та обробки вегетативних форм рослин для боротьби з бактеріальними захворюваннями.
Здобувачка магістратури Мар’яна Красько (ФБ-1-2М) презентувала наукову роботу «Дослідження антикандидозної активності дріжджових кілер-токсинів». Її науковим керівником є доцент кафедри Вікторія Красінько. Враховуючи ріст грибкових інфекцій, зокрема таких, що викликані дріжджами роду Candida, виникає потреба у пошуку нових антикандидозних засобів, якими можуть виступати кілер-токсини – білки, що синтезуються різними видами дріжджів та характеризуються широким спектром антимікробної активності. Тому метою даної роботи було дослідження здатності дріжджів з колекції культур кафедри біотехнології та мікробіології НУХТ синтезувати кілер-токсини з антикандидозною активністю.
Захисти робіт пройшли у доброзичливій атмосфері. Члени комісії задали учасникам багато різнопланових запитань, на які отримали вичерпні відповіді. Це був науковий захід, якій зібрав у собі професіоналів та молодих вчених, які шляхом діалогу, вирішували те чи інше питання, що стосувалося тематики досліджень здобувачів-біотехнологів.
Ми щиро вдячні АРТЕРІУМ та її партнерам за щорічну підтримку юних біотехнологів НУХТ. Адже такі заходи дають можливість нашим науковцям проявити себе та показати свої роботи, які в подальшому можна практично застосувати. Дякуємо членам комісії за корисні поради та настанови, і сподіваємось на подальшу співпрацю та на мирне небо над головою.