З приходом коронавірусної пандемії екрани телевізорів замайоріли різними сучасними лабораторіями, в яких проводили дослідження нового штаму вірусу. У повсякденність увійшла абревіатура «ПЛР» (полімеразна ланцюгова реакція). Здобувачі неодноразово чули про етапи та суть даного методу, що дозволяє ідентифікувати ДНК або РНК різних мікроорганізмів. Але питань від цього менше не стало, скоріше навпаки – більше. Стільки всього нового одразу звалилося на голову: «розчин вихідної ДНК», «Taq-полімераза», «праймери»… І це тільки окремі реагенти. А для реалізації даного методу є ще велика кількість приладів! Студенти загорілися бажанням детальніше дізнатись про використання методу ПЛР на практиці. Саме тому лектор дисципліни «Генетика» Оксана Скроцька запросила співробітника ПЛР-лабораторії «О.Д. Пролісок» Олександра Літовченка провести ознайомчу екскурсію для студентів-біотехнологів. До речі пан Олександр, працюючи на підприємстві, паралельно навчається за спеціальністю 162 «Біотехнології та біоінженерія» в нашому університеті.
Біотехнологічна компанія «О.Д. Пролісок» випускає на ринок України мультипробіотики, ентеросорбенти та кисломолочні продукти функціонального призначення. Для контролю якості даних препаратів використовують метод ПЛР. І ось під час однієї онлайн-лекції з дисципліни «Генетика» Олександр розповів про особливості роботи та виконання ПЛР, а також пояснив принцип роботи відповідного обладнання. Нарешті отримані знання і картинки з телевізора почали послідовно набувати конкретну форму у студентській свідомості. Здобувачів дуже зацікавив ампліфікатор для проведення ПЛР у режимі реального часу. Принцип його роботи заключається у кількісній детекції флюрисцентного сигналу, який збільшується пропорційно кількості ПЛР-продукту. А результат реакції можна спостерігати на екрані монітора комп’ютера безпосередньо в процесі ПЛР-ампліфікації.
Отже, почувши особливості методу ПЛР та побачивши апаратурне забезпечення даного методу на власні очі, здобувачам пригадалась цитата відомого китайського філософа Конфуція: «Скажи мені – і я забуду, покажи мені – і я запам’ятаю, дай мені зробити – і я навчуся».
Ми дуже вдячні Олександру Літовченко та керівництву «О.Д. Пролісок» за можливість побачити сучасну ПЛР-лабораторію та почути особливості її роботи від спеціаліста своєї справи!