Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Учітеся – поборите!

Ще з шкільних років я зрозумів, що хочу поєднати своє життя та майбутню професію з фармацевтичною промисловістю, саме тому прийняв для себе рішення вивчати біотехнологію. Однак, обрати університет, який на цілих шість років стане твоєю родиною, завдання не з легких. Відвідавши чимало навчальних закладів міста Києва я обрав для себе Національний університет харчових технологій (НУХТ). Переступивши поріг НУХТу, шукаючи свою майбутню кафедру я заблукав, бо НУХТ ще той Хогвартс. Знайшовши свій пункт призначення я поринув у світ біотехнології…

Щирі посмішки викладачів та їх безкінечна турбота переконали мене у правильності мого вибору. Важливим фактором у виборі напрямку навчання стало те, що кафедра БТМ має бездоганну репутацію на ринку працевлаштування. Цікавим також є те, що прийшовши в свій час на омріяну роботу в кожному куточку провідних фармацевтичних підприємств ви зустрінете біотехнологів-НУХТ. Тому, можна вважати, що разом з вищою освітою ви отримуєте другу родину.

У студентські роки, завдяки співпраці кафедри біотехнології і мікробіології (БТМ), мені випала нагода займатися науковою роботою в інституті Експериментальної патології, онкології та радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України (відділ моніторингу пухлинного процесу та дизайну терапії). Саме цей відділ і став поїм першим місцем роботи, ще починаючи з останніх курсів навчання на бакалавра я працював на посаді техніка, а з першого курсу магістратури на посаді інженера. Тут я став частиною команди, що вивчає особливості метаболізму пухлинних клітин з метою пошуку можливих способів боротьби з онкологічними проблемами, мав можливість працювати з клітинним банком ліній тканин людини та тварин. Загалом – отримав неоціненний практичний досвід.

Звичайно, говорити про поєднання навчання, наукової роботи, суміщення роботи за фахом, а в подальшому й основної роботи дуже легко, проте на практиці для успішного виконання усіх поставлених задач кількість годин в добі має значно збільшитися. Однак, коли отримуєш очікуваний результат – омріяну роботу, ти розумієш, що все це було не дарма.

Відповідальне ставлення до навчання на кафедрі дало мені можливість успішно пройти співбесіду та стати наймолодшим спеціалістом з сертифікації, стандартизації та якості у відділі міжнародної реєстрації лікарських засобів в провідній фармацевтичній компанії країни «Acino Group».

Отож, бажаю кожному студенту-біотехнологу Національного університету харчових технологій відчувати, що він свого часу зробив правильний вибір!!!

Назар Видасов, магістрант ІІ року навчання

 

Події у світлинах

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Домашня сторінка