Підходить до завершення навчання на бакалавраті для студентів спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія». Остання сесія розпочинається із захистів курсових проектів. Зазвичай у цей час на кафедрі біотехнології і мікробіології було дуже гамірно і шумно. Студенти розкладали креслення формату А3, а дехто А2 і презентували свої інженерні рішення. І цей рік не став виключенням. Проте, враховуючи карантин, який був введений у нашій країні з 12 березня, всі масові заходи нині проводяться лише дистанційно. Тому і захисти курсових цьогоріч проходять із використанням платформи Zoom.
На кафедрі були сформовані 5 комісій, які цілий день працювали паралельно. До комісії № 2 увійшли доценти Оксана Скроцька та Світлана Тетеріна, а також асистенти Лілія Ключка і Олена Сапура. До речі, пані Олена працює провідним інженером відділу фізики, хімії і біології води Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В. Думанського НАН України, а також інженером з охорони навколишнього середовища та охорони праці RIKO-HIDROINZENIRING (Словенія).
Упродовж 4 годин комісія заслухала 10 різнопланових проектів, що стосувались етапів виділення і очистки цільового продукту з культуральної рідини. Серед них – одержання триптофану за допомогою клітин Escherichia coli, екзополісахариду ксантану при культивуванні Xanthomonas campestris pv. campestris, склероглюкану з використанням Sclerotium rolfsii, циклодекстрин-глюканотрансферази за допомогою бактерій Paenibacillus ehimensis, гіберелінів з культуральної рідини Fusarium moniliforme, інсуліну з біомаси рекомбінантних клітин Escherichia coli, фітобактеріоміцину при культивуванні Streptomyces griseus, ларвіцидного ендотоксинового препарату з використанням Bacillus thuringiensis. Також були представлені проекти на основі біомаси клітин Bifidobacterium bifidum та Lactobacillus delbrueckii.
У своїх курсових проектах здобувачі здійснили обґрунтування усіх етапів післяферментаційних процесів, вибору обладнання відповідної потужності та продуктивності, навели опис етапів технологічного процесу та методик контролю. Також були реалізовані креслення у вигляді технологічної та апаратурної схем.
За тиждень до захистів студенти надали членам комісії свої роботи для рецензування, після чого писали відповіді на рецензії. А вже під час захисту на платформі Zoom презентували свою роботу у вигляді презентації.
Всі представлені проекти викликали велику кількість ґрунтовних запитань у членів комісії. При цьому більшість здобувачів не розгубились і надали обґрунтовані відповіді. Після кожного захисту комісія приймала участь в обговоренні робіт, за результатами якого всі студенти отримали позитивні оцінки.
Вітаємо усіх із захистом і бажаємо подальших успіхів у навчанні!
Оксана Скроцька, доцент кафедри БТМ