Виявляється і у ХХІ столітті, не зважаючи на всеохоплюючу еру інформатизації і начебто безмежні можливості інтернет-ресурсів, може відчуватися брак інформації. Особливо гостро ця проблема постає під час підготовки курсових проектів, присвячених проектуванню складних біотехнологічних і біофармацевтичних виробництв. Дуже важко уявити процеси, які поєднують у собі найновітнішу інженерну складову і мають забезпечити оптимальні умови культивування біопродуцентів, тому краще побачити все на власні очі. Саме так і вирішив студент 4-го курсу напряму підготовки «Біотехнологія» Андрій Шелаков і зателефонував на біофармацевтичне підприємство «Біофарма», щоб «з перших рук» одержати інформацію щодо особливостей одержання біофармацевтичних препаратів на основі бактеріофагів – вірусів бактерій. На підприємстві радо відгукнулися і запросили приїхати на екскурсію. І ось, оперативно організована група із 18 студентів 4 курсу у супроводі викладачів кафедри біотехнології і мікробіології доц. Скроцької О.І. і доц. Красінько В.О., вирушила до м. Біла Церква, де розташувалися нещодавно збудовані корпуси сучасного біофармацевтичного підприємства «Біофарма».
Головною метою даної екскурсії було бажання студентів ознайомитись з технологічним обладнанням фармацевтичного підприємства, особливостями організації контролю на виробництві, системами передферментаційної підготовки виробництва, а також поглиблення та покращення знань для написання курсового проекту з дисципліни «Основи проектування біотехнологічних виробництв».
Екскурсію було розпочато з традиційного ознайомлення з правилами поведінки на території підприємства, в ході якого нам повідомили, що фотографування виробничих процесів та обладнання на підприємстві не дозволено, тому частину фотографій, які відображають побачене нами було взято з офіційного сайту компанії. Спочатку ми вирушили до лабораторного комплексу, а саме лабораторій хімічного і мікробіологічного контролю, а також молекулярно-біологічних методів, які оснащені сучасними приладами для якісного та кількісного аналізу імунобіологічних препаратів. Студенти мали змогу побачити найсучасніші моделі газового та рідинних хроматографів, автоматичні прилади для титрування – титратори, атомно-адсорбційний спектроколориметр для визначення важких металів у плазмі донорської крові та необхідне обладнання для проведення полімеразної ланцюгової реакції.
Далі студенти відвідали центр наукових досліджень, розробок і технологій, керівник якого Ірина Анатоліївна Шевчук ознайомила нас із напрямами роботи центру, а саме модернізацією технологічних процесів при виробництві препаратів крові, генерування нових форм рекомбінантних препаратів та розробкою технологій глибинного культивування пробіотичних мікроорганізмів. Ми ознайомились із принципом роботи іонного хроматографа, амінокислотного аналізатора, атомно-абсорбційного спектрометра та багатофункціонального флюорометра з автоматизованою цифровою мікроскопією.
Наступна частина екскурсії була присвячена ознайомленню з роботою фармацевтичного заводу. Керівник ділянки пакування Владислав Олександрович Ліник розповів нам про систему підготовки води і повітря, облаштування виробничих зон. Нам показали обладнання ділянок виробництва стерильних лікарських засобів у скляних флаконах та ампулах, а також ділянки упаковки. Усі технологічні процеси автоматизовані, що дозволяє істотно збільшити виробничу потужність. Слід зазначити, що виробничі дільниці організовані відповідно до положень європейського керівництва з належної виробничої практики для фармацевтичних підприємств (GMP).
Упродовж тривалої екскурсії (понад 3 години) нас зустрічали знайомі усміхнені обличчя: Тетяна Дейнеко, Дмитро Челик, Олена Баліцька, Тарас Касімов, Анастасія Федорченко, Вікторія Карєвіна, Тетяна Лупіна, Юлія Лисенко (Гладка), Оксана Савчук. Склалося враження, що більша половина співробітників комплексу «Біофарма» – випускники кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ.
Студенти отримали позитивні враження від побаченого і набули багато практичних і корисних знань. Ми дуже вдячні керівництву «Біофарма» за надану можливість відвідати сучасне українське фармацевтичне підприємство, яке спеціалізується на розробленні та виробництві інноваційних високотехнологічних фармацевтичних препаратів.