З самого ранку на нашій рідній кафедрі почали збиратись ті найкращі з найкращих, що взяли на себе сміливість брати участь в олімпіаді. Завідувач кафедри мікробіології і біотехнології – Пирог Тетяна Павлівна ознайомила всіх учасників з регламентом цього неймовірно хвилюючого дійства та побажала всім удачі.
І от почались три напружені години, що мають вирішити «бути чи, не бути» комусь з учасників переможцем цього змагання. Щоб набрати максимальну кількість балів, студенти повинні були вирішити завдання з п’яти дисциплін: «Біохімія», «Загальна мікробіологія і вірусологія», «Генетика», «Загальна біотехнологія» та «Процеси та апарати біотехнологічних виробництв». Завдання виявились не легкими, проте, можу вас запевнити, що боротьба за перемогу того варта, оскільки нашим постійним спонсором – корпорацією «Артеріум» для переможців приготовані цінні призи та подарунки.
Після того як остання робота була здана, відповідальна місія перейшла до членів журі, які з повною неупередженістю та ентузіазмом почали перевіряти роботи студентів. В цей час для студентів, з метою відпочинку та загального розвитку, були організовані екскурсії до музею води та до фармацевтичної фірми «Дарниця».
Одразу після олімпіади учасники разом з викладачем кафедри мікробіології та біотехнології Карлашем Юрієм Васильовичем, відвідали один з провідних фармацевтичних заводів в Україні – ПрАТ ФФ «Дарниця». Нас вразила дуже велика територія, на якій розташовані виробничі цехи ФФ «Дарниця», яка випускає широкий спектр препаратів для використання у кардіології, неврології та як знеболюючі засоби.
Одними з найстаріших та наймаштабніших цехів на території заводу є ампульний цех, що випускає 470 млн ампул на рік та цех твердих лікарських форм потужністю 4,5 млрд таблеток на рік. В окремій будівлі, для запобігання можливих контамінацій, розташований цех асептичного виробництва антибіотиків. Також окремо розташований цех виробництва антимікробних та противірусних засобів. Будівлю, в якій розташований цей цех, працівники з ніжністю називають «таблетка», ймовірно, порівнюючи її малі розміри з великими масштабами ампульного цеху та цеху твердих лікарських форм.
Під час екскурсії студентам була продемонстрована «гордість заводу» – ділянка виробництва флаконів інфузійних розчинів, введена в експлуатацію у 2015 році. Інноваційність технології цього виробництва полягає у двох аспектах:
- для виробництва флаконів використовується поліпропілен фармацевтичної чистоти, при цьому вибір матеріалу зумовлений наступним:
по-перше, флакони зі скла не забезпечують необхідної хімічної інертності до інфузійного розчину;
по-друге, тільки цей вид пластику витримує стерилізацію флаконів з інфузійним розчином при температурі 121°С.
- процес формування поліпропіленового флакону, розливу інфузійного розчину та герметичного запаювання флаконів займає лише 14 секунд, що:
по-перше, дозволяє збільшити потужність виробництва до 16 млн флаконів на рік;
по-друге, зменшує ризик контамінації у процесі розливу інфузійного розчину у флакони.
Ще однією особливістю заводу є автоматизований дев’ятиповерховий склад, три поверхи якого знаходяться під землею. Головною перевагою такого складу є виключення можливості допущення помилки персоналом, оскільки готова продукція віддається на реалізацію лише після дозволу уповноваженої особи, що оформляється електронним підписом.
Загалом всі учасники олімпіади були вражені потужностями ПрАТ «ФФ Дарниця». Дякуємо працівникам заводу, що провели для нас таку змістовну та цікаву екскурсію!
Герштман Артем, студент ІІІ курсу