Кілер-токсини – це білки або глікопротеїни з низькою молекулярною масою, що синтезуються деякими видами дріжджів. Ці білки є токсинами для чутливих мікроорганізмів, зокрема дріжджів, грибів, бактерій та деяких паразитичних клітин. Вперше «феномен кілерних дріжджів» був описаний Беваном і Маковером у 1963 році, коли вони досліджували дріжджі Saccharomyces cerevisiae. Проте незабаром стало відомо, що штами-кілери не обмежуються родом Saccharomyces і нині відомо понад 100 різних видів кілерних дріжджів, що належать до більш ніж сорока родів.
Завдяки своїй антимікробній активності особливу увагу дріжджі-вбивці та їх токсини привертають в медичній сфері для розробки нових протигрибкових засобів з метою лікування або попередження розвитку деяких інфекційних захворювань у людей, зокрема кандидозу, збудниками якого є умовно-патогенні дріжджі роду Candida.
У наукових лабораторіях кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ наша магістрантка Мар’яна Красько (здобувачка групи ФБ-1-2М, керівник – доцент Вікторія Красінько) працює над виконанням магістерської роботи «Активність дріжджових кілер-токсинів проти патогенних мікроорганізмів».
Нині зроблено перший етап досліджень – культивування дріжджів Saccharomyces bayanus (з використанням шейкеру, люб’язно подарованим нам Корпорацією ARTERIUM) та одержання кілер-токсинів. Наступним етапом роботи є визначення їх антимікробної активності щодо колекційних штамів Candida.