Вже півтора сторіччя ми живемо в еру технічного прогресу і високих технологій. Еру, в якій наукові відкриття відбуваються чи не щодня і постійно змінюють світ на краще. Але як визначити, чи безпечний той чи інший винахід? Як знати, що нововинайдена машина не зламається під час експлуатації? Як знати, чи нововинайдений матеріал витримає вплив тієї чи іншої речовини?
Відповідь на всі питання щодо ефективності та безпечності дають випробування. І особливо це важливо для медичних препаратів, оскільки неможливо повністю прорахувати засвоєння та вплив діючої речовини на людський організм, тож лише лабораторні дослідження та поетапні клінічні випробування можуть дозволити створити максимально дієвий препарат, ефективність та безпечність якого буде беззаперечно доведена, передбачити усі ризики та побічні ефекти, скласти інструкцію до застосування. І саме цим і займається Євгенія Рудковська, яка 28 березня прочитала гостьову лекцію для студентів бакалаврату та магістратури БТЕК.
Професійний шлях лекторки почався з нашого славного Національного університету харчових технологій, диплом якого, як відомо, визнається у всьому світі. Саме завдяки цьому Євгенія змогла продовжити своє навчання в Естонії, працювала там у біотехнологічній компанії ARTeSYN Biosolutions, а на сьогодні є успішним фахівцем компанії Viedoc у Швеції (головний офіс в м. Уппсала). Першопочатково міжнародна компанія Viedoc була заснована 2003 року з метою організації проведення клінічних випробувань, а з 2012 року і дотепер – це компанія з розробки програмного забезпечення для клінічних випробувань і має свої представництва по всьому світу: від США до Японії.
Пані Євгенія зосередила увагу слухачів на особливостях проведення клінічних випробувань та їх фазах, розповіла про сучасні електронні системи для фіксації результатів і ознайомила з інноваційними продуктами Viedoc («ядром» є Viedoc Clinic, Viedoc Admin та Viedoc Designer, а також існує велика кількість новітніх допоміжних програм).
Варто зазначити, що клінічні випробування проводяться на суб’єктах (пацієнтах) задля того, щоб оцінити ступінь впливу лікарського препарату або медичного засобу (наприклад, імплантантів, кардіостимуляторів), певної молекули на здоров’я людини, оцінити безпечність та ефективність, знайти новий спосіб лікування хвороби, порівняти вже з існуючими сполуками з подібними властивостями. До того ж клінічні випробування дають змогу виявити певні порушення в організмі суб’єктів на ранніх етапах або покращити якість життя людини вже з діагностованими хворобами.
Отже, починаючи з 2003 року, компанія Viedoc та її співробітники стоять на сторожі безпечності та ефективності лікарських засобів, застосовуючи в своїй роботі модернові технології, в тому числі і найновітніше програмне забезпечення. І поки клінічні випробування проводять такі кваліфіковані спеціалісти з застосуванням останніх технологій, за якість фармацевтичних засобів можна не хвилюватися, адже вони пройшли всі кола суворої перевірки. А перевіреність – значить надійність.
Варто відзначити, що наприкінці гостьової лекції усі охочі мали змогу поставити питання пані Євгенії та отримати ґрунтовні відповіді, ба більше: навіть практичні поради щодо успішного проходження співбесіди для майбутнього працевлаштування! Ми висловлюємо щирі слова подяки Євгенії Рудковській за проведену лекцію і можливість дізнатись цінну й корисну інформацію!
Володимир Вербіян, Катерина Гвоздецька, БТ-3-1