Восени (листопад 2017 р.) відбулася нестандартна лабораторна робота з дисципліни «Основи імунології» у студентів-біотехнологів 2-го курсу, яким випала чудова можливість наочно ознайомитися з основними органами імунної системи на прикладі лабораторних щурів. Одразу слід зазначити, що на практиці жодному лабораторному щуру не надається імені, лише порядковий номер, а найбільша кількість досліджень, як і у нашому випадку, проводиться на самцях. Зовні вони звичайно білі і з червоними очима, досить великі за розмірами і обов’язково статевозрілі.
На початку пари усі студенти за участі лектора дисципліни Інни Лич, асистентів Христини Берегової та Тетяни Белемець – уважно спостерігали за роботою професійно навченого працівника науково-дослідної лабораторії й усіма операціями, що проводилися. Спершу щурам необхідно було провести анестезію, у нашому випадку з використанням медичного ефіру. Після загальної анестезії піддослідних дістали та розпочали ряд досліджень. Відразу необхідно було розрізати та відділити від м’язової тканини по периметру черева хутро, потім вздовж вертикальної лінії розрізати м’язовий корсет, щоб накінець дістатися внутрішніх органів та наочно спостерігати биття серця.
З використанням пінцету та хірургічних ножиць, у ході наукових досліджень було вирізано усі внутрішні органи щурів, зокрема кишківник, щоб у подальшому зробити його заміри (завдовжки 123 см), серце (з якого був взятий зразок крові для подальшого проведення експериментів), а також центральні (кістковий мозок, тимус) та периферійні (селезінка, печінка) органи імунної системи.
Не дарма говорять, що: «Краще один раз побачити, ніж сім разів прочитати». Адже наші студенти змогли наживо усе роздивитися і вивчити, щоб надалі під наглядом викладачів самостійно провести дослідження та оперувати лабораторного щура №2. На лабораторній роботі кожен бажаючий мав змогу втамувати жагу своєї допитливості та поповнити кошик своїх знань з анатомічних досліджень внутрішніх органів тварин.
І сказати чесно, то це було щось: вперше розрізати щура і вирізати його органи. Емоції переповнювали, іскри в очах і допитливість студентів не зникали. Всі мали змогу взяти участь, звичайно все робилося з дотриманням техніки безпеки, обережно і в гумових рукавичках. Цікавою видалася розмова з асистентом Белемець Тетяною: студенти поставили їй запитання що вона відчуває під час процесу розтину тварин, на що вона відповіла:
- Я завжди хотіла цим займатись, але боялась, а зараз розумію, що не так вже і страшно. Навіть цікаво. І справді можу сказати, що всі набули цікавих вражень і залишились задоволені.
Студенти висловлюють щиру подяку їх викладачам – Береговій Христині, Белемець Тетяні та Інні Лич, які доклали зусиль, щоб їх лабораторна робота з основ імунології пройшла неймовірно цікаво та повчально.