У час, коли стаціонарне навчання практично неможливе, через звуки ракет і дронів, викладачі факультету БТЕК намагаються організувати максимально корисні дистанційні заняття, поки немає повітряної тривоги. Так, нещодавно для магістрантів спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» гостьову лекцію на тему «Спектроскопічні методи аналізу в фармації» провів Михайло Тимофієнко (хімік-аналітик групи управління проектами «Артеріум ЛТД», компанії-партнера «Артеріум»). А цього тижня під час занять з дисципліни «Сучасні фармацевтичні технології» лекцію для студентів провів Юрій Літвінов – кандидат хімічних наук, хімік-аналітик R&D центру фармацевтичного підприємства «Київмедпрепарат», яке є партнером Корпорації «Артеріум». Тема лекції стосувалась дослідження сумісності компонентів лікарських засобів.
Юрій Літвінов розповів, що не менше 80% всіх ліків у світі є генериками. Генерики – це лікарські препарати, які копіюють технологію оригінального препарату, по закінченні терміну його патентного захисту. Це робить вартість розробки лікарського засобу значно меншою, адже не потрібно проходити весь цикл створення продукту.
Здавалося б, береш діючі речовини, що зазначені в складі, з'єднуєш та отримуєш препарат значно дешевший. Але не все так просто, як пояснив нам доповідач. Не так давно Епштейном Н.О. було опубліковано дослідження, де діючі речовини, що були в складі оригіналу, під час створення копії виявилися потенційно несумісними та нестабільними. То що ж тоді? Зазвичай все залежить від технології. Всі чинники повинні бути враховані: температура, вологість, стерильність, кількість, дисперсію та інше. Тобто потрібно витратити кошти та час, щоб вивести саму технологію. Саме тому важливим є визначення сумісності всіх компонентів, що входять до складу лікарського засобу на етапі його розробки.
Крім того, під час лекції студенти детально розглянули, що включає в себе поняття сумісності компонентів, а також наслідки поєднання несумісних речовин, які можуть проявлятися зміною кольору та зовнішнього вигляду продукту, втратою механічних властивостей лікарського засобу, змінами показника розчинності, зменшенням кількісного вмісту АФІ та ін. На прикладі розглянули несумісні між собою речовини, до яких належать лактоза та ацикловір, повідон і стеаринова кислота. Оскільки наразі практично відсутні гайди (методичні рекомендації) з роз’ясненням про проведення досліджень на сумісність, Юрій Літвінов запропонував студентам унікальну схему, на яку зможемо орієнтуватися під час подальшої роботи у фармацевтичній галузі.
Ми дуже вдячні співробітникам та партнерам «Артеріум» за таку корисну та змістовну лекцію, адже у такий непростий час дуже важливо отримувати цінні знання, які матимемо змогу застосувати в подальшій практичній діяльності.
Здобувачки магістратури групи ФБ-1-2М Мар’яна Красько та Анастасія Бондарчук