Корпорація «Артеріум» багато років співпрацює з кафедрою біотехнології та мікробіології НУХТ. Зокрема, у межах дисципліни «Сучасні фармацевтичні технології», яку слухають здобувачі магістратури спеціальності «Біотехнології та біоінженерія» освітньої програми «Фармацевтична біотехнологія». Співробітники та партнери «Артеріум» читають лекції майбутнім випускникам-біотехнологам на теми функціонування системи фармаконагляду, особливості проходження співбесіди при прийомі на роботу, стрес-менеджемент та багато інших.
Нещодавно у магістрантів групи ФБ-1-2М під час лекції з сучасних фармацевтичних технологій (лектор – завідувач кафедри, д.т.н. Віктор Стабніков), відбулась зустріч із Михайлом Тимофієнко, хіміком-аналітиком групи управління проектами «Артеріум ЛТД», компанії-партнера «Артеріум». Тема зустрічі – «Спектроскопічні методи аналізу в фармації». Михайло Тимофієнко нагадав нам, що таке спектроскопія та які методи є найбільш використовувані. Розповів про абсорбційну спектроскопію в ультрафіолетовій та видимій області. Більшість спектроскопічних методик для субстанцій – це ідентифікація діючої речовини у готовому лікарському засобі; ідентифікація барвників, а для кількісного визначення діючих речовин вона використовується рідше. Ультрафіолетову спектроскопію використовують під час аналізу сумарних препаратів. Це препарати рослинного походження для яких не визначають конкретну, одну діючу речовину, а суму діючих речовин як клас, наприклад поліфеноли, флавоноїди.
Наш гість розповів, що зараз у Європейській фармакопеї та у Державній Фармакопеї України є тенденція заміни ультрафіолетової спектроскопії, як методу кількісного визначення, на хроматографію або титрування. Втім, для готових лікарських засобів ультрафіолетова спектроскопія чудово себе показує.
Також студенти удосконалили знання про атомно-адсорбційну спектрометрію, визначили її суть та мету, дослідили використання різних методик. Розглянули більш специфічний метод аналізу – атомно-емісійну спектрометрію, яку використовують у новітньому методі ISPOS – спектроскопії з індуктивно-зв'язаною базою.
Було цікаво дізнатись про види абсорбційної спектрометрії в ІЧ області (трансмісійна та ІЧ-спектрометрія з порушеним повним відбиттям), їх різницю та застосування, зокрема, для визначення поліморфізму цього методу, адже поліморфізм характерний для багатьох лікарських речовин.
Також магістранти ознайомились з методом флуорометрії. Дізнались про переваги та недоліки цього аналізу. Серед переваг: специфічність та вибірковість методу, що дозволяє визначати дуже малі концентрації речовин. Цей метод використовують для визначення чистоти та наявності алюмінію після миття обладнання. А також – в якості детектора у хроматографії.
Магістранти дуже вдячні Михайлу Тимофієнко за проведення лекції, а корпорації «Артеріум» та її партнерам за те, що неодноразово долучаються до організації освітніх заходів для студентів НУХТ. Подібні зустрічі зі спеціалістами є дуже важливі: саме під час них студенти мають змогу ознайомитись з практичними аспектами роботи та отримати належний рівень підготовки для майбутньої професійної діяльності на фармацевтичних підприємствах.
магістанти групи ФБ-1-2М Єлизавета Гаврилюк та Ліна Тарасенко