Професор, доктор біологічних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Заслужений діяч науки і техніки України, голова підкомісії з біотехнології і біоінженерії Науково-методичної ради МОН України, голова експертної групи для проведення оцінювання ефективності діяльності закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності за науковим напрямом "Технічні науки", експерт секції №24 за фаховим напрямом «Наукові проблеми харчових технологій та промислової біотехнології» Наукової ради МОН України, експерт Національного фонду досліджень України, голова спеціалізованої вченої ради Д 26.058.04 НУХТ із захисту докторських дисертацій за спеціальностями 03.00.20 – біотехнологія, 05.18.04 – технологія м'ясних, молочних продуктів і продуктів з гідробіонтів, член спеціалізованої вченої ради Д 26.233.01 при Інституті мікробіології і вірусології НАН України із захисту докторських дисертацій за спеціальностями 03.00.20 – біотехнологія, 03.00.07 – мікробіологія, 03.00.06 – вірусологія.
Член редколегії журналів «Ukrainian Food Journal», «Харчова промисловість», «Мікробіологічний журнал».
Науковий співробітник відділу загальної та грунтової мікробіології Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного.
Нагороджена Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України, Почесною грамотою ВАК України, п’ятьма Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, Дипломом Міністерства аграрної політики та продовольства України, Нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України «За наукові досягнення», нагрудним знаком «За академічні заслуги». Указом Президента України №731/2019 від 3 жовтня 2019 р. присвоєне почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».
У 1980 р. закінчила з відзнакою Київський технологічний інститут харчової промисловості за спеціальністю «Технологія мікробіологічних і вітамінних виробництв». З 1983 р. працює в Інституті мікробіології і вірусології Національної академії наук України – інженером, науковим, старшим науковим та провідним науковим співробітником.
У 1989 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук (спеціальність 03.00.07 – мікробіологія), у 1999 р. – дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук (спеціальність 03.00.20 – біотехнологія).
З 2001 по вересень 2021 року очолювала кафедру біотехнології і мікробіології Національного університету харчових технологій, яка вперше в Україні з 1966 року почала підготовку фахівців з біотехнології.
Є автором понад 900 публікацій, у тому числі 4 монографій, 7 підручників і 2 навчальних посібників (з Грифом МОН і МОНС), 10 авторських свідоцтв, 2 міжнародних патентів, 44 патентів України на винахід і 65 – на корисну модель, 400 статей, з яких 165 опубліковано у журналах науко-метричних баз даних SCOPUS і Web of Sciences. Індекс Гірша: 9 (база SCOPUS), 6 (Web of Science), 23 (Google Scholar). Керівник восьми наукових проектів з фундаментальних і одного проекту з прикладних досліджень (2004−2021 рр.).
У 2017 р. в рамках конкурсу на краще книжкове видання Національної академії наук України монографія Пирог Т.П. із співавт. «Мікробні поверхнево-активні речовини у природоохоронних технологіях» визнана кращим монографічним виданням хіміко-біологічного напряму.
У співавторстві зі студентами опубліковано понад 100 статей і одержано більш як 50 патентів. Студенти, науковим керівником яких була Пирог Т.П., за 2009–2021 рр. отримали 40 дипломів І−ІІІ ступеня на Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт і у ІІ турі Всеукраїнської олімпіади з біотехнології, а також Грамоту Національної академії наук України.
У 2010 р. наукова робота аспірантів Пирог Т.П. відзначена Дипломом ІІІ ступеня у конкурсі «Зробимо Україну енергоощадною», проведеного Інститутом стратегічних оцінок при Президентському фонді Леоніда Кучми.
У 2020 р. наукова робота здобувачів освітньо-наукового ступеня «доктор філософії» нагороджена Дипломом ІІІ ступеня у V Всеукраїнському конкурсі «Молодь і прогрес у раціональному природокористуванні».
Під керівництвом Пирог Т.П. захищено одну докторську і десять кандидатських дисертацій за спеціальністю «біотехнологія», дві дисертаційні роботи на здобуття освітньо-наукового ступеня «доктор філософії» за спеціальністю 162 «Біотехнології та біоінженерія». На даний час є керівником п’яти здобувачів освітньо-наукового ступеня «доктор філософії» за спеціальністю 162 «Біотехнології та біоінженерія».
Пирог Т.П. є одним із розробників галузевих стандартів вищої освіти підготовки бакалавра за напрямом 0929 «Біотехнологія», Галузевого стандарту вищої освіти України підготовки бакалавра за напрямом 051401 «Біотехнологія», а також Стандартів вищої освіти підготовки бакалавра і магістра, Стандарту вищої освіти підготовки докторів філософії за спеціальністю 162 «Біотехнології та біоінженерія» галузі знань 16 «Хімічна та біоінженерія».
Освітньо-наукова програма «Біотехнологія» підготовки докторів філософії за спеціальністю 162 «Біотехнології та біоінженерія» у НУХТ, гарантом якої є Пирог Т.П., акредитована у 2022 р Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти. з визначенням «зразкова».
Викладає дисципліни:
- Загальна мікробіологія та вірусологія;
- Біохімічні основи мікробного синтезу;
- Природознавча мікробіологія;
- Інтенсифікація технологій мікробного синтезу.