Незабаром наступає час захистів випускових кваліфікаційних дипломних проектів здобувачів на отримання освітнього ступеня «Бакалавр». Робота з приводу підготовки до цієї значущої події на кафедрі біотехнології і мікробіології кипить: здобувачі в тисячний раз перечитують дипломи і виправляють знайдені помилки, а секретарі екзаменаційної комісії готуються до перевірки документів програмою Unicheck.
Unicheck – платний онлайн-сервіс пошуку плагіату, який перевіряє текстові документи на наявність запозичених частин тексту з відкритих джерел в Інтернеті чи внутрішньої бази документів користувача.
Unicheck був запущений в 2014 році для викладачів та студентів. На український ринок сервіс вийшов наприкінці 2015 року. Сайт почав роботу як онлайн-сервіс пошуку плагіату, в основі якого складний алгоритм аналізу тексту, розроблений лінгвістами, викладачами та ІТ-спеціалістами. Система розкладає текст на окремі фрази та шукає збіг у режимі реального часу через Інтернет чи в документах з бібліотеки користувача, при цьому програма розпізнає підміну символів в тексті (спосіб обману систем пошуку плагіату – заміна символів схожими символами з іншого алфавіту). Також Unicheck визначає цитати та виноски, автоматично виключаючи їх зі звіту.
У 2015 році сервіс став хмарним, в той самий час залишаючи навчальним закладам можливість інтегрувати продукт в програмне забезпечення на локальному рівні в системи управління навчанням освітнього закладу (LMS).
4 квітня 2018 року з метою надання закладам освіти якнайбільше можливостей для викорінення академічної недоброчесності, Голова Міністерства освіти і науки України Лілія Гриневич підписала Меморандум з компанією “Антиплагіат”, згідно якого українські виші отримують доступ до сучасного сервісу перевірки наукових робіт на плагіат. Наразі Unicheck співпрацює з більше, ніж 20-ма вищими навчальними закладами України, серед яких, звичайно ж, є і Національний університет харчових технологій. Отже, технологія перевірки випускових робіт на наявність плагіату запроваджена Навчально-методичним управлінням університету вже більше, ніж 2 роки тому. Від тоді ще однією головною біллю здобувачів стала перевірка на рівень унікальності роботи, як одна з чергових сходинок до здобуття омріяного диплому.
Нещодавно представником компанії Unichek Наталією Солоп був проведений вебсемінар на тему «Швидко та просто: як перевіряти роботи на плагіат за допомогою Unicheck». Участь у роботі семінару взяли доцент кафедри Світлана Тетеріна та асистент – секретар екзаменаційної комісії Тетяна Сулейко. На семінарі були детально охарактеризовані можливості програми та наведені приклади використання функцій сервісу Unicheck, які допомагають легко перевірити текстові роботи на плагіат. Учасники мали можливість отримати кваліфіковані відповіді на всі свої запитання, яких прозвучало не мало, адже питання завжди виникають у процесі роботи, а як ми вже зазначали раніше, наші секретарі екзаменаційних комісій із захисту кваліфікаційних робіт випускників НУХТ вже не одноразово проводили перевірку рівня їх унікальності. Наталія не лише доступно ознайомила з усіма можливостями онлайн-сервісу, налаштуваннями опцій, які можуть спростити роботу викладачів, а й прояснила всі моменти які цікавили присутніх учасників даного заходу.
Отже, шановні майбутні дипломанти, відтепер ми знаємо про всі можливі хитрощі, якими зазвичай можуть користуватися недоброчесні здобувачі. Але ми всім серцем сподіваємось, що на кафедрі біотехнології і мікробіології таких немає!) А час покаже…