Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій

КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ

ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»

Активні методи навчання

Мистецтво біотехнології: перші кроки до майбутньої професії

Осінь – час красивих осінніх краєвидів та прохолодних вечорів, але водночас це період розвитку, зростання та заглиблення у захоплюючий навчальний процес. Осінь сьогодення не тільки не є виключенням, ба навіть більше, на лабораторних заняттях з дисципліни «Загальна мікробіологія і вірусологія. Модуль 1. Мікроорганізми як біологічні агенти» робота просто «кипить».

Не секрет, що запорукою успіху кожної справи є досконалий розбір та опанування теорії. Тому перш ніж приступати до відточення практичних навичок, на першому етапі осіннього марафону лектор дисципліни – доцентка Оксана Скроцька змістовно та доступно викладає новітній лекційний матеріал, щоб кожен здобувач мав змогу докорінно розібратись у положенні мікроорганізмів у системі живого світу, особливостях морфології різних видів мікроорганізмів, їх взаємодії, а також впливі біотичних та абіотичних факторів на клітини.

Прокачуємо soft skills: «акули» біотехнологічного бізнесу на практичному занятті з новітніх напрямів біотехнології та фармації

Для біотехнолога важливим є не тільки знати матеріал основних навчальних дисциплін, але й орієнтуватися у світовому ринку біотехнологій. Тому на практичному занятті з дисципліни «Новітні напрями у біотехнології та фармації» було проведено ділову гру «Біополія», в рамках якої здобувачі магістерської освіти за програмою «Промислова та фармацевтична біотехнологія» мали змогу відчути себе «акулами» біотехнологічного бізнесу, визначаючи напрямки розвитку та розширення продуктових портфелів таких підприємств, як «Фармак» чи «Оболонь», інвестувати гроші та отримувати прибутки.

Святкуємо Міжнародний день мікроорганізмів 2024

Сьогодні неможливо уявити життя без мікроорганізмів. Вони широко застосовуються в різних сферах промисловості, таких як фармацевтика, харчова індустрія, біотехнології та охорона навколишнього середовища. Більш того, є Міжнародний день мікроорганізмів, який присвячений цим мікроскопічним створінням. Викладачка дисциплін «Загальна мікробіологія і вірусологія. Модуль 1. Мікроорганізми як біологічні агенти» та «Генетика» запропонувала здобувачам ІІ та ІІІ курсів бакалаврату доєднатись до даного міжнародного дня. Здобувачі кафедри біотехнології і мікробіології НУХТ активно долучилися до цієї події, створивши різні тематичні композиції.

Методи контролю: від теорії до інтерактивних ігор – як зробити навчання захоплюючим

Як зробити вивчення складної теми не лише ефективним, але й захоплюючим? Сьогоднішнє практичне заняття з дисципліни "Методи контролю біотехнологічних, фармацевтичних та харчових виробництв" під керівництвом доцентки Вікторії Красінько стало чудовим прикладом того, як можна перетворити навчання на цікаву та інтерактивну подію. Студенти 3 курсу ОПП «Біотехнології: фармацевтична, промислова, харчова, екологічна» факультету БТЕК проявили креативність, організувавши низку унікальних активностей, які зробили пару живою і динамічною.

Біоетика – погляд на морально-правові проблеми біотехнології: старт практичних занять з дисципліни «Біобезпека та біоетика»

У сучасному світі біоетика стала невід'ємною частиною науки, особливо на тлі швидкого розвитку біотехнологій, медицини та біології. Ця дисципліна допомагає вирішувати правові та моральні виклики, пов’язані з науковими досягненнями та правами людини. Головною метою біоетики є не лише дотримання етичних стандартів у впровадженні нових технологій, але й захист прав людини та довкілля, що відповідає цілям сталого розвитку, спрямованим на забезпечення здоров’я, добробуту та екологічної стійкості для майбутніх поколінь.

Навчаємось, працюємо та завжди бажаємо дізнатись нове!

Чи замислювалися ви, як відбувається процес піногасіння у біотехнологічних циклах? Саме це питання стало основною темою однієї з останніх лабораторних робіт з «Загальної біотехнології» під керівництвом старшого викладача Тетяни Белемець. Здобувачі груп БТ-2-1 і БТ-2-2 мали можливість ознайомитися з різними способами піногасіння, відтворити їх практично в умовах мікробіологічної лабораторії та порівняти ефективність.

У цей погожий сонячний день лабораторія була наповнена захоплюючою атмосферою для кожного із здобувачів завдяки детальному розбору процесів піноутворення/піногасіння й їх ролі під час аеробного глибинного культивування мікроорганізмів.

Захоплюючий світ молекулярної біотехнології

У весняному семестрі здобувачі ОС «магістр» спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» ОПП «Промислова та фармацевтична біотехнологія» опановували дисципліну «Методи молекулярної біотехнології», лектором якої є доцентка Оксана Скроцька.

На лабораторних заняттях здобувачі опанували методики виділення ДНК з клітин мікроорганізмів та рослин. Працюючи з грам-негативними бактеріями Escherichia coli, магістранти навчились виділяти плазмідну ДНК з використанням методів лужного гідролізу та кип’ятіння. На цьому ж занятті присутні дізнались, що під дією температурного фактору та високого рН суперспіралізована плазмідна ДНК не руйнується на відміну від основної геномної ДНК. Здобувачі, які не мали змоги відвідувати заняття в лабораторії НУХТ опановували цей матеріал на платформі «Labster».

Використовуємо сучасні можливості віртуального 3D-середовища для прокачки hard та soft skills: віртуальний симулятор лабораторних робіт Labster

Викладачі задіяні в реалізації ОПП «Біотехнології: фармацевтична, промислова, харчова, природоохоронна» постійно використовують активні методи навчання в освітньому процесі, в тому числі й можливості платформи віртуальних лабораторних робіт Labster, яка активована для нашого університету за ініціативи студради. Тож і зараз бакалаври-біотехнологи в рамках дисципліни «Технологія пробіотиків і вакцин» під керівництвом лектора Світлани Старовойтової мали можливість скористатися віртуальною платформою «Labster», що є світовим лідером з розроблення віртуальних навчальних симуляторів, які успішно застосовуються в понад 2000 навчальних закладах світу. Кожен симулятор є повноцінним віртуальним комплексом з відео-інструкцією, теоретичними відомостями та інтерактивними вправами, що виконуються у 3D-середовищі сучасних віртуальних лабораторій. Здобувачі мали унікальну можливість прокачати не лише свої hard, але й soft skills, оскільки симулятор є англомовним лабораторним середовищем.

Платформа «Labster»: інтерактивні симуляції для дистанційного проведення лабораторних робіт

Для ефективного засвоєння матеріалу та здобуття практичних навичок з дисципліни «Методи молекулярної біотехнології» у дистанційному форматі доцентка кафедри біотехнології і мікробіології Оксана Скроцька ознайомила здобувачів магістратури спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» ОПП «Промислова та фармацевтична біотехнологія» з інноваційною платформою «Labster», де кожен студент зміг відчути себе справжнім біотехнологом.

Досвід використання «Labster» під час дистанційного навчання був надзвичайно позитивним і стимулюючим. Дана платформа для проведення віртуальних лабораторних робіт забезпечує здобувачам можливість зануритися у віртуальне середовище справжньої лабораторії та отримати практичні навички для вивчення спеціальних дисциплін.

«Залучення магістрантів до командної роботи є важливим елементом для їхньої подальшої кар՚єри»

Після успішного захисту колективнихї робіт з дисципліни «Природознавча мікробіологія» здобувачі групи ПФБ-1-1М виявили бажання написати про свої враження:

Дзюба Марія: "Як ми всі знаємо, важливими навичками для здобувача є робота в команді та презентація результатів. Самостійна робота з дисципліни «Природознавча мікробіологія» була націлена на розвиток soft skills, а саме написання командної роботи на тему «Біоплівки в біотехнологіях».  Капітан команди Анастасія Охмакевич керувала розподілом завдань такої комплексної тематики, щоб учасники змогли розкрити різні сфери використання біоплівок.

Від цікавої молекули до «Біомонополії»: як магістранти опановують новітні біотехнології

Кінець семестру – час не лише для підсумків, а й для того, аби поділитися «рецептами» того, як зробити навчання цікавим марафоном з новими відкриттями та «крутими фішками» у прямому сенсі цього слова. Як приклад інтеграції активних методів навчання у підготовку магістрантів-біотехнологів і формування у них навичок soft skills, можна згадати креативні завдання з дисципліни «Новітні напрями у біотехнології. Модуль 1. Інновації у біотехнології». Під час опанування цієї, дуже важливої для майбутнього професійного розвитку, дисципліни, магістранти-біотехнологи під керівництвом лекторки, доцентки Вікторії Красінько, випробовували нові методи навчання, які виявилися цікавими та захопливими, і надовго збережуться у пам’яті. Студенти створювали тематичну настільну гру та влаштовували цілі театралізовані виступи, де розповідали про ДНК та ферменти так, наче це казка для малюків.

Ефективний метод активного навчання: командна-ділова гра «Фарм-мільйонер»

Командні-ділові ігри в умовах швидкого зростання обсягу інформації, необхідності більш якісної обробки та засвоєння є найефективнішим засобом досягнення міцних, глибоких знань, навичок та вмінь. Вони не тільки озброюють здобувачів вищої освіти результатами наукового пізнання, а й формують самостійність, розвивають та вдосконалюють здібності до творчої діяльності. Саме тому для здобувачів освітнього ступеня «магістр» спеціальності 162 «Біотехнології і біоінженерія» останнє практичне заняття з дисципліни «Системи менеджменту якості у виробництві» лектор Світлана Старовойтова провела в форматі командної ділової гри з метою кращого закріплення пройденого теоретичного та практичного матеріалу. Здобувачі підтримали та активно долучилися не лише до гри, а й до її обговорення та вирішили поділитися своїми враженнями:

Події у світлинах

 Захисти бакалаврів. Червень 2024 р. 

 Випуск магістрів. Лютий 2024 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2023 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2023 р. 

 89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2022 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2022 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р. 

 Посвята в студенти. Серпень 2021 р. 

 Захисти бакалаврів. Червень 2021 р. 

 87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р. 

 Посвята в студенти. Вересень 2020 р. 

 On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р. 

 Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р. 

 Вечір факультету. Жовтень 2019р. 

 Фотоконкурс «Мій улюблений куточок НУХТ». 

Архів

Ви знаходитесь тут: Про кафедру Активні методи навчання