Кафедра біотехнології і мікробіології - Національний університет харчових технологій
КАФЕДРА БІОТЕХНОЛОГІЇ І МІКРОБІОЛОГІЇ
ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»
ФАКУЛЬТЕТ БІОТЕХНОЛОГІЇ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО КОНТРОЛЮ, НУХТ Спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія»
На сьогодні ми вже знаємо достатню кількість професій, що наразі неактуальні та мало популярні. Тому необхідно рухатися в ногу з часом, що і робить кафедра біотехнології і мікробіології НУХТ – виховує не одне покоління знавців професії сьогодення та майбутнього – БІОТЕХНОЛОГІВ!
Навчальні роки студентів кафедри були наповнені новизною знань і самоудосконаленням, науковими дослідженнями й пошуками, неймовірними пригодами та добрим настроєм, спілкуванням і творчими проектами.
Отже, продовжуємо цикл публікацій про наших найкращих випускників 2020 року.
У кожного студента протягом всього навчання є тривалі вечори підготовки, цікаві та пізнавальні лекційні та лабораторні заняття, що зрештою завершуються, і це саме та мить, на яку очікує кожен студент протягом навчання. Це – захист своєї кваліфікаційної дипломної роботи!
10 лютого на кафедрі біотехнології і мікробіології розпочалися захисти бакалаврів-біотехнологів заочної форми навчання. Зі своїм вступним словом виступив голова екзаменаційної комісії, доктор технічних наук Віктор Стабніков. Віктор Петрович побажав всім присутнім успішних захистів, а також закликав виступаючих продемонструвати свої вміння та знання, що були здобуті протягом 4,5 років навчання.
Здається тільки вчора з розгубленими очима студенти блукали коридорами в пошуках аудиторії, отримали залікові книжки і хвилювались перед першою сесією, а сьогодні для випускників 2020 року студентські роки – це вже історія. За тиждень на кафедрі біотехнології і мікробіології факультету біотехнології та екологічного контролю (БТЕК) Національного університету харчових технологій розпочнуться захисти магістерських робіт нашими студентами-біотехнологами. Отже, продовжуємо цикл публікацій про наших найкращих випускників 2020 року.
Однією з «перлин» ознайомчої екскурсії стало відвідування цеху з виробництва інсуліну та рентгено-контрастних препаратів. Спочатку ми одягнули спеціальній одяг, який відповідає рівню чистоти "L". Далі майстер цеху провів цікавий та інформативний інструктаж. На екскурсії ми дізнались, що продукція компанії експортується в понад 20 країн світу. Це свідчить про значні масштаби виробництва та міжнародне визнання якості продукції АТ «Фармак». У нас була можливість побачити на власні очі як відбувається ферментація, упаковка та маркування лікарських препаратів та багато іншого.
Ні для кого не секрет, що після осіннього семестру, родина наукового гуртка «Biotech» поповнюється новими, талановитими студентами-біотехнологами. Хоч цьогорічне поповнення не велике, але як кажуть, «справа не в кількості, а в якості». Тож дозвольте відрекомендувати наших новачків, з якими ми поспілкувалися, щоб дізнатися про перші наукові успіхи. І, як це було б не дивно, зібрати їх усіх разом – завдання не з легких, адже кожен з них: «вибачте, я поспішаю у бокс» або «мене чекають у ІМВ».
Щоб не лякати Вас абревіатурами почнемо саме з ІМВ – Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного, де свій науковий шлях розпочала Валентина Жданюк (студентка групи БТ-3-1, науковий керівник д.б.н., проф. Тетяна Пирог), яка поділилася от чим: «На базі Інституту (разом з Наталією Клименко), ми досліджуємо можливість синтезу комплексу поверхнево-активних речовин (ПАР) та фітогормонів шляхом культивування Acinetobacter calcoaceticus ІМВ В-7241.
Практика в житті студента – це невід’ємна частина навчального процесу, перехід від теорії до практичних навичок, один з найважливіших етапів у становленні кваліфікаційного рівня. У процесі проходження практики студенти мають змогу закріпити вже отримані знання та набути нові, розширити свій світогляд, вдосконалити якість професійної підготовки майбутнього фахівця у певній області.
Так, студенти четвертого курсу спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» Балицька Ольга, Гавриленко Ярослава, Мусієнко Маргарита, Роздобудько Василь та Ярова Ганна проходять практику на базі ПАТ НВЦ «Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу» – інноваційного фармацевтичного підприємства європейського рівня, яке успішно поєднує науковий потенціал і високотехнологічне сучасне виробництво в єдиному ефективному комплексі, а також виробляє продукцію за світовими стандартами якості.
Вже пройшло пів року мого навчання на магістратурі… Дуже хочеться поділитися своїми маленькими труднощами на шляху до написання заповітного обґрунтування тематики магістерської роботи, в надії, що це стане в нагоді майбутнім магістрантам. До речі, час летить дуже швидко в стінах рідного університету. Ловиш себе на думці, щоб він зупинився і була можливість трішки більше насолодитися парами, яких тепер не так багато.
Чесно кажучи, навчаючись на бакалавра завжди здавалося, що вибрати тематику диплому не так складно. А що складного? Береш цікаву тобі тему і пишеш – так просто! Адже тоді теми нам давали самі викладачі та на кожному кроці допомагали, не дивлячись на те Ваш це науковий керівник, чи ні.
Захисти бакалаврів. Червень 2024 р.
Випуск магістрів. Лютий 2024 р.
Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2024 р.
Посвята в студенти. Вересень 2023 р.
Захисти бакалаврів. Червень 2023 р.
89 Міжнародна наукова конференція молодих учених, аспірантів і студентів. Квітень 2023 р.
Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2023 р.
Посвята в студенти. Вересень 2022 р.
Захисти бакалаврів. Червень 2022 р.
Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2022 р.
Посвята в студенти. Серпень 2021 р.
Захисти бакалаврів. Червень 2021 р.
87 Міжнародна наукова конференція молодих вчених, аспірантів, студентів. Квітень 2021 р.
Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2021 р.
Посвята в студенти. Вересень 2020 р.
On-line захист квалiфiкацiйних робiт ОС "БАКАЛАВР". Червень 2020 р.
Випуск магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р.
Захисти магістрів та бакалаврів. Лютий 2020 р.
Вечір факультету. Жовтень 2019р.